enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Evde Öksürük Giderme

Evde Öksürük Giderme

Öksürük tedavisinde ilaç dışında neler yapılabilir. Onu anlatmakla başlayalım yazımıza. Öncelikle dikkat etmemiz gereken şey çevre koşullarıdır evin sıcaklığından başlarsak genelde bizim karşılaştığımız sık problemlerden bir tanesi annenin babanın endişesi dolayısıyla evin ısısının normalde gerektiğinden daha fazla sıcaklıklara taşınması oluyor. Yani bir evde sıcaklık 27-28 derece oluyorsa kışın bu çocuğun öksürüğünü geçiremeyiz çok zorlanırız o yüzden çevre koşullarından öncelikle ısı çözülmelidir. Önerdiğimiz ısı 21-23 derece arasında yani bunun üstündeki sıcaklık değerinde nem oranını kontrol etmek zor olacak hem de sıcaklıktan dolayı üst solunum yolları kuruduğu için öksürük tedavisi zor hale geliyor. İkincisi ise deminde söylediğim gibi nemdir.

 

Evdeki nem oranını % 60’ ın altında tutmak lazım tabii ki bunu ölçmeniz mümkün olmadığı için özellikle önerimiz şu kışın kalorifer yandığında mutlaka evde ya kalorifer üzerine bir su bardağı su koymak ya da nemlendirici varsa belli sürede çalıştırıp nemlendirmek. Ama burada da yine sık yapılan hatalardan bir tanesi hem evi ısıtıp hem de nemlendiriciyi çalıştırdığınız takdirde o zaman tropik bir ortam yaratıyoruz ve öksürük çok daha sıkıntılı bir hal alabiliyor. En popüler olan öksürükte ilaç dışı tedavilerden bir tanesi de doğal tedavidir. Bunlarda ne yazık ki şunu alırsanız çok iyi olur diyebileceğimiz bir madde ya da bir çay yok ama hani rahatlatıcı olarak almak isterseniz ıhlamur adaçayı gibi rahatlatıcılar kullanılabilir ama bunların etkinliği konusunda hiçbir veri yok sadece anne ve baba da mutlu olsun diye bizde kullanmayın demiyoruz. Ama çok fazla bir rahatlama beklemiyoruz.

En önemlisi dediğim gibi çevre koşullarını iyi tutabilmek ısı ve nemi kontrol edebilmek bunun dışında diğer doğal çaylardan özellikle onlarda dikkat etmenizi istediğim şey normalde tüketmediğimiz şeyleri öksürük için kullanmayalım. Yani ıhlamur içilebilir adaçayı zaten içilebiliyor içilebilir ama ne bileyim bir ısırgan otunu çok miktarda tüketmek ya da deniz kadayıfı denilen bir madde var onun aktarlardan alındığını görüyoruz ama bunun mesela hamilelerde düşüğe neden olduğu gösterilmiştir. O yüzden bilmediğimiz maddeleri ya da doğal olarak kullanmadığımız maddeleri öksürük için kullanmamanızı öneririm ama hani herkes tarafından bilinen bitkisel çaylardan bir miktar fayda görülebilir ama yinede önem sırasına bakarsak kesinlikle evdeki ısı ve nem çok daha önemli

Öksürüğe karşı evde yapılacak en önemli şey halkta bilinen bitki çaylarından da en önemlisi şey bol bol sıvı almaktır. Çünkü ne kadar bol sıvı alırsanız öksürüğünüzün şiddeti ve kuruluğu ortadan kalkacaktır. Su bilinen en iyi balgam cözücüdür. Dolayısıyla bol bol su alıyoruz. Ihlamur, ada çayı gibi bitkisel çayları içmenin hiçbir sakıncası yoktur. Eğer burnunuz kapalıysa burnunuzu açacak buğuseptil, tuzlu su gibi uygulamaları yapabilirsiniz.
Eğer bu öksürük evdeki bir nedenden dolayı oluşuyorsa örneğin;  eğer evinize boya yaptırdıktan sonra gelişen öksürüğünüz varsa hemen o mekanı terk etmenizde fayda var. Bu belirtiler alerjik öksürüğün en önemli nedenidir.

Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Basit öksürüklerde tedaviyi hiç düşünmeyiz öncelikle takip etmek isteriz. 1-2 gün geçmeyen öksürüklerde ise ne olduğunu anlamak isteriz. Bu bir kuru öksürük mü yoksa sekresyonlu öksürük mü ya da irritatif mi?  Dışarıdan gelen kimyasal bir maddenin yarattığı bir öksürük mü (irritatif ) Örneğin boya, temizlik maddesi kokusu mu öksürüğü tetikliyor anlamak isteriz. Eğer bu kuru öksürükse kuru öksürüğün nedenlerini araştırırız. Kuru öksürük nedenleri birkaç çeşittir. Özellikle geniz akıntısı kuru öksürüklerin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bir de balgamlı öksürükler vardır. Sekresyonlu öksürükler önemli hastalıkların tanıları olabilirler. Tabii bunu anladıktan sonra tedaviye geçmek gerekir. Tedavisi her biri için ayrı ayrıdır.
öksürük
Basit öksürüklerde öncelikle semptomatik tedaviler veriyoruz. Geniz akıntısı ise buna bağlı akıntıyı azaltacak basit ilaç tedavileri. Göğüs yumuşatacak sıvı alımları (Bunlar bitki çayları, bol miktarda sıvı içmek olabilir). Burun tıkanıklığına bağlı öksürükler oluşmuşsa burun açıcı ilaçlar kullanırız. Eğer uzamış bir öksürükse inhaler dediğimiz birtakım tedaviler vardır. Yani alerjik bronşit, alerjik astımlarda inhalerı kullanırız. Hepsinin genellikle tedavisi ilaç tedavisidir.

Öksürük Bulaşıcı Mıdır?

İlk başlarda gelişen öksürüklerden hemen korkup, paniğe kapılıp doktora gitmenin anlamı yoktur. 2-3 gün öksürüğün takibi yapılması gerekir. Bu öksürük zaman içerisinde hafifliyor ve şiddetini azaltıyorsa, sıvı akıntıları  gelişmiyorsa, yüksek ateş, balgam, balgamda kan gözükmesi veya nefes darlığı gibi insanı endişeye düşürecek  semptomlar devreye girmiyorsa basit bir tedaviyle geçiştirilir.
Evdeki İmkanlarla Öksürüğe Karşı Neler Yapılabilir (3)
Genel  olarak hastanın durumu  ağırlaşıyorsa 3-4 gün içerisinde düzelmemişse doktora başvurmak gerekir. Başvurduğumuz dönemdeki semtomlarımızı takip etmek çok önemlidir. Yani başlangıcı nasıl olmuştu, sonrasında nasıl gelişti? Ateş yükselmesi oldumu? Sırta vuran ağrılar tabloya eklendi mi?  Bunları söylerseniz doktorunuz sizi çok daha iyi yönlendirmiş olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica