enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Şaşılık

Şaşılık

Şaşılık, gözlerin paralel bakamamasına göz hastalıklarında şaşılık denilmektedir. Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri dışa yukarıya içe ya da aşağıya bakmaktadır. Yanlış pozisyon sürekli belirgin olabileceği gibi bazı yöne bakışlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Şaşılık Neden Olur

Gözün hareketini gözün dışına yapışan kaslar sağlar. Her bir gözde 6 adet kas bulunur. Bu kaslar gözleri uyum içinde hareket ettirerek devamlı birlikte odaklanmayı sağlarlar. Bu kasların bir veya birkaçının görevini iyi yapamaması durumunda şaşılık meydana gelir.

Şaşılık Belirtileri

Gözlerin aynı yöne bakmaması en önemli belirtidir. Aynı zamanda hastalarda çift görme, bulanık görme, üç boyutlu görüntünün kaybolması, gözlerde yorgunluk hissi, baş ağrısı ve baş ve yüzün bir yana dönük olması da şaşılık belirtilerindendir. Bununla birlikte şaşılıkta güneşli ortamda gözlerden birini kısmak ya da gözlerini birlikte kullanmak için başını yana eğmek gibi belirtilerde olabilir.
şaşılık

Şaşılık Teşhisi tanısı

Yeni doğan döneminde henüz retina gelişimi tamamlanmadığı için gözlerde çoğunlukla dışa kayma fark edilebilir. İki aylıktan sonra görme eksenleri paralel hale gelir ve iki göz arasında hareketler simetriktir. Bu nedenle şaşılık için en sağlıklı muayene 2–3 aydan sonra yapılmalıdır. Bazı bebeklerin gözleri içe dönük gibi durmaktadır. Bunun sebebi burun kökünün daha geniş olması ya da göz kapağının iç tarafında deri kıvrımının bulunmasıdır. Yaş ilerledikçe bu görüntü ortadan kalkacaktır. Gerçekten şaşılık olanlarda ise düzelme olmayacaktır. Yalancı ve gerçek şaşılık arasındaki fark ancak göz doktoru tarafından teşhis edilebilmektedir.

şaşılık tedavisi
Ambliyopi (Görme tembelliği) tedavisi

Ambliyopi insan gözlerinden birinin  veya ikisinin görme azlığıdır. Tam bir göz muayenesinde organik bir patoloji saptanmamasına rağmen görmenin artırılamadığı durumda ambliyopi tanısı konur. Şaşılık sonucu gelişen ambliyopi tedavisi için kapama tedavisi yapılabilmektedir. Kapama süresi 1 saat ile tam gün arasında değişmekte olup ideal süre ambliyopi derinliği ve hastanın yaşına göre hekim tarafından saptanmaktadır.

 A toksini Enjeksiyonu

Günümüzde şaşılık tedavisinde kullanılmakta olan en önemli tedavi yöntemlerinden biri de farmakolojik ajan son yıllarda sıkça kullanılan botilinum A toksinidir. Enjekte edildiği kasta geçici bir paralizi oluşur. Akut paralizi döneminde göz aksi yöne kayar. Daha sonra bu azalır ve gözler paralel duruma gelir. Seçilmiş vakalarda faydalı olduğu görülmüş  bir yöntemdir.

Şaşılık Ameliyatı

Cerrahi tedavi uygun göz kaslarının fonksiyonlarının güçlendirilmesi veya zayıflatılması ile sağlanmaktadır.Cerrahi her yaşta en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Gözlükle ve egzersiz programlarıyla düzelmeyen şaşılıklarda, doğumsal şaşılıklarda, baş pozisyonunun olduğu hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat kozmetik nedenle, çift görmenin azaltılması, gözlerin birlikte kullanılmasının sağlanması, gözlerdeki ağrının azaltılması amacıyla yapılır.

şaşılık tedavisi
Şaşılık tedavisi

Şaşılık birçok sebeplerden kaynaklandığı bilindiği için bu şaşılık tedavisi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Şaşılığın tedavisinde amaç görme keskinliğinin artırılması, gözlerin tekrar orta konuma getirilmesi, her iki gözün bir arada çalışmasının (binoküler görme) sağlanması, anormal baş pozisyonunun düzeltilmesi ve çift görmenin düzeltilmesidir. Bu amaçla:
Gözlük verilebilir, Ambliyopi (Görme tembelliği) tedavisi verilebilir, Cerrahi tedavi yapılabilir.

Refraksiyonun düzeltilmesi (Gözlük verilmesi)

Şaşılık tedavisinde ilk yapılması gerekenlerden biride, iki gözün maksimum görme keskinliğine ulaştırılmasıdır. Görme keskinliğindeki artış kayma derecesini azaltabilir. Gözlükle düzelen kaymalarda cerrahi tedavi uygulanmaz.
Göz egzersizleri: Konverjans yetmezliği adı verilen okuma ya da çalışırken gözün yeterli çalışmaması gibi özel durumların tedavisinde kullanılır.
Prizmalı gözlükler: Küçük kaymaların tedavisinde kullanılır. Çift görmenin azalmasını sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica