Kadın.Net

Şaşılıkta İlk Teşhis

Şaşılıkta İlk Teşhis

Şaşılık, gözlerin paralel bakamamasına şaşılık denilmektedir. Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri dışa yukarıya içe ya da aşağıya bakmaktadır. Yanlış pozisyon sürekli belirgin olabileceği gibi bazı yöne bakışlarda da ortaya çıkabilmektedir.
Gözün hareketini gözün dışına yapışan kaslar sağlar. Her bir gözde 6 adet kas bulunur. Bu kaslar gözleri uyum içinde hareket ettirerek devamlı birlikte odaklanmayı sağlarlar. Bu kasların bir veya birkaçının görevini iyi yapamaması durumunda şaşılık meydana gelir.
Şaşılık Belirtileri
Gözlerin aynı yöne bakmaması en önemli belirtidir. Aynı zamanda hastalarda çift görme, bulanık görme, üç boyutlu görüntünün kaybolması, gözlerde yorgunluk hissi, baş ağrısı ve baş ve yüzün bir yana dönük olması da şaşılık belirtilerindendir. Bununla birlikte şaşılıkta güneşli ortamda gözlerden birini kısmak ya da gözlerini birlikte kullanmak için başını yana eğmek gibi belirtilerde olabilir.
şaşılık
Şaşılık tanısı
Yeni doğan döneminde henüz retina gelişimi tamamlanmadığı için gözlerde çoğunlukla dışa kayma fark edilebilir. İki aylıktan sonra görme eksenleri paralel hale gelir ve iki göz arasında hareketler simetriktir. Bu nedenle şaşılık için en sağlıklı muayene 2–3 aydan sonra yapılmalıdır. Bazı bebeklerin gözleri içe dönük gibi durmaktadır. Bunun sebebi burun kökünün daha geniş olması ya da göz kapağının iç tarafında deri kıvrımının bulunmasıdır. Yaş ilerledikçe bu görüntü ortadan kalkacaktır. Gerçekten şaşılık olanlarda ise düzelme olmayacaktır. Yalancı ve gerçek şaşılık arasındaki fark ancak göz doktoru tarafından teşhis edilebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica