Kadın.Net

Nefes Darlığı

Nefes Darlığı

Nefes darlığı, burundan nefes almayı zorlaştıran ve burunda eğriliğe sebep olan bir problemdir.  Burunun orta bölmesi olan septum adı verilen yapının eğri olmasıdır. Septum eğrilikleri, nadir olarak doğuştan olabileceği gibi ,sonradan da oluşabilir. Burunda özellikle de tek taraflı tıkanıklıklar, zaman içerisinde burun deliklerinin simetrisini de bozmakta ve asimetrik burun delikleri meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda da nefes alma problemleri estetik rhinoplasti ameliyatlarından sonra oluşabilir. İhtiyaca göre revizyon ameliyatları yapılarak bu sorun giderilmeye çalışılır.  Septumdaki  eğrilikler dışarıdan anlaşılabileceği gibi, kimi zamanda ilerki dönemlerde burun içi mukoza yapılarında birleşiklik meydana gelebilir. Bu da nefes almada yarattığı problem nedeniyle bir cerrahi işlemle halledilmesi gerekmektedir.

nesefes darlığı2Septorinoplasti ameliyatında burun estetiği ile birlikte nefes darlığı problemi de  giderildiği için; 18 yaşından itibaren ameliyat yapılabilir. Nefes alma durumu ve burun iç yapılarını değerlendirmek için hastaya endoskopik muayenesi yapılır. Hastanın fotoğrafları çekilerek bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak olası burun şekli gösterilir. Bazı hastalarda ek tetkikler  ve konsültasyonlarda yapılması istenilebilir.

Ameliyat tekniği; burundan nefes alma problemlerini çözmeye hedefli müdahaleler (septoplasti ) ile birlikte estetik amaçlı olarak da burun kemeri düzeltilir, boyutu değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir,  burun delikleri küçültülüp simetrik hale getirilebilir. Burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılır. Burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak plastik atel yerleştirilerek yapılır.

Ameliyat sonrası verdiği rahatsızlıktan dolayı tampon kullanılmaz. Ameliyat süresi ve anestezi türü, ortalama 2-2,5 saat sürer. Ameliyat sonrası iyileşme,  ameliyat sonrası ilk gün yüze buz uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastadaki ağrıyı azaltır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve dönebilir. En fazla ameliyattan 2-3 gün sonra görülen hafif bir ödem  ve morluk oluşabilir, bu da sonraki günlerde azalacaktır. İyileşme döneminizde, yüzünüzde özellikle üst dudakta, burun ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olabilir, bunlar zaman içinde gerileme gösterecektir.
.

4/5 (1 Review)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Hülya dedi ki:

  selamlar saygılar ben behçet hastası 42 yaşında bir bayanım yıllardır bir öksürüğümvar oksürünce boğazımı parçalıycak derecede taa içerlerden gelen bir öksürük şimdide geceleri benim nefesimi çok zorluyor tıkanıyorum çok ne olabilir bilmiyrum açıkcası büyük bi sorun çıkacak diede bekliyorum gece sanki boğazıma içten birfilm çekmişler tıkalı iğne ucu kadar açılmış bir yerden nefes almaya çalışıyorum artı bu arada öksürürken idrar kaçırıyorum çok fazla bu konuda ne yapabilirim saygılarımla

 2. Erkan dedi ki:

  annem nefesalmakda zorlanıyor kendi 59 yaşında tansiyon ,şeker,guatır ve kalb var 4 sene önce akciğerden su alındı.
  yatalak hasta nedenleri ne olabilir
  akciğerde balgam birikme veya intihablanma olabilirmi
  doktora götürmek kendini cok zor anca başka care kalmazsa ne tavsiyesinde bulunabilirsiniz

 3. Murat dedi ki:

  ESNERKEN TAM ESNEYEMEYIP YARIDA KALIYORUM YANI ACIKCASI 1 HAFTADIR NEFES PROBLEMLERI YASIYORUM YEMEK YERKEN BILE SOLUKLANIYORUM AMA DOGRUDAN NEFES ALAMIYORUM 30 yasindayim sigara kullaniyordum artik icmiyorum bu sirada guatr hapi iciyorum her sabah acaba troidimmi yükseldi tsk saygilarimla

 4. izzet dedi ki:

  50 yaşındayım göğüs bölgemde ağrı ve nefes alma zorluğu çekiyorum tansiyonum 18-13 ortalamasında çocukluğumdan beri aşırı baş ağrısı çekiyorum boyum 1.70 kilom 85-95 arası değişken 2-3 sene önce genel muayene oldum sinüz kanallarım parçalanmış ve o bölgede 10-17 mm kist tespit edildi kolostrolum 278 kötü çıktı akciğer efor testinde nefes yetmezliği çıktı kara ciğer yağlanması durumu var nefes almakta zorlanıyorum ne tav siye edersiniz saygılar.

 5. Ahmet dedi ki:

  Ben bu siteye tesadüfen ras geldim şü yükardaki yorumları okuyunca
  birtek bende olduğunu sandığım bazı rahatsızlıkların başkalarındada olduğunu gördüm ben aynı zamanda şeker hastasıyım ve yürürken mediven çıkarken banyoda bazen sabahları yatakdan kalkarken doyurucu nefes alamıyorum bu konu için doktora gittim çok olumlu netice alamadığımı sanıyorum aslında hastalık konusunda dahasıda var fakat şimdilik bu kadar saygılar.

 6. zülküf dedi ki:

  akçiğerimde bir saçma parçası bulunmaktadır bu bana zarar verebilirmi nefes almaktan bazen zorluk çekiyom ne yapmam lazım

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica