Kadın.Net

Nargilenin Bilinmeyen Zararları

Nargilenin Bilinmeyen Zararları

Bir saat boyunca nargile içen bir kişi sigara içen kişiye göre daha çok duman içine çekiyor. Sigara kullanımının sağlık üzerinde zararlı etkileri uzun zamandan beri bilinmektedir. Pipo ve puro içiminin de zararlı olduğu ortaya konmuştur. Nargile kullanımının sağlık üzerindeki etkileri ise yakın zamana kadar fazla ilgi çekmemiştir.
Ancak sanılanın aksine, nargile dumanı da akciğer kanseri, kalp damar tıkanması ve diğer bir çok hastalığa yol açan binlerce kimyasal madde içerir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde tütün ürünlerinin tüketiminin hızla arttığını ve nargile dumanın da bağımlılık yapan nikotin dumanı içerdiğini vurgulamak gerekir.
nargilenin zararlarıNargilenin, sigaranın kapalı alanlarda yasaklanmasının ardından daha popüler hale gelen ve  ”nargile kafe” adı verilen şık donanımlı mekanların 18-20 yaş grubu gençler arasında nargileyi cazip hale getirdiği görülüyor.
Nargile gençler arasında sosyal ifade tarzı haline geldiği gibi , uygulamayla aslında bir nevi üniversite ve lise çağındaki gençler, bu zararlı alışkanlıklardan  dolaylı biçimde kurtarılıyor.
Kullanımdan sonra herhangi dezenfeksiyondan geçmiyor. Bu yönü çok konuşulmuyor, tartışılmıyor. Nargileler aracılığıyla enfeksiyonun yayılması söz konusu. Nargilenin sıvısı değiştirilmiyor, değiştirilse bile yıkanmıyor. Camda, marpuçta ya da diğer kısımlarında kalan mikroorganizmaların insandan insana bulaşması da söz konusu. Bir başka önemli tarafı da bunun zararsız bir şeymiş gibi gösterilmesi. Onun için nargileyle mücadele daha zor.
Bir nargile yaklaşık 3-4 paket sigaraya karşılık geliyor ve  içenler onu belirli bir süre içinde tükettiği için çok daha ağır zararlara maruz kalıyor…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica