Kadın.Net

Mucize Besinler

Mucize Besinler

Kolesterol Düşürücü Besinler Nelerdir?

Kolesterol düşürücü besinlerin içerisinde lif içeriği yüksek olan taze sebze ve meyveleri, bulguru, Omega 3 yağ içeren özellikle derin sularda yaşayan somon, uskumru, sardalye balığı gibi balıkları, keten tohumunu saymamız mümkündür. Aynı zamanda kaliteli protein içeren soya da bitkisel olduğu için kolesterol içermediğinden dolayı kolesterol düşürücü etki gösterir. Bununla birlikte keten tohumu, çörek otu, yaban mersini ve ahududu gibi meyvelerin özellikle kolesterol düşürücü etkisi olduğunu söylememiz mümkündür.

Balık Yağının Beyin Sağlığına Yararı Var Mıdır?

Balık yağının içerisinde bulunan omega 3 uzun zincirli yağ asitlerinden epa ve deha özellikle anne karnında başlayıp bebeklerin 3 yaşına kadar beyin, zeka gelişimlerini, el kavramı güçlerini öğrenme yeteneklerini arttıran, yaşlılarda da beyin hücrelerinin ölümünü engelleyen önemli bir silahtır. Balık yağından mutlaka faydalanmamız gerekiyor. Sofralarımızda haftanın 2 gününde balığa yer vermeliyiz. Eğer balık tüketmeyi sevmiyorsak ve herhangi bir ilaç kullanmıyorsak omega 3 tabletlerinden faydalanabiliriz. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin mutlaka hekimlerinin kontrolünde omega 3 tabletlerini almaları gerekmektedir.

Mucize Besinler (3)

Kalp Damar Hastalıklarına Karşı Koruyucu Besinler Nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları riskini düşüren besinler özellikle doymamış yağ asidi içeren doymuş ve trans yağ dediğimiz yağlardan daha fakir olan yiyeceklerdir. Daha çok bitkisel kaynaklı yağların kullanılmasını istiyoruz. Sofralarda omega 3 yağ asidi içeren balık gibi besinlere yer verilmesi gerekiyor. Bununla birlikte özellikle sofrada tuz kullanımından kaçınmamız yine kalp damar hastalıkları açısından önemlidir. Mümkün olduğunca hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalı, az tuz içeren ve doğal yiyecekleri, sebze ve meyveleri, bulguru, karabuğdayı yine sofralarımızda tüketmemiz gerekiyor.

Mucize Besinler (2)

Kansızlık Problemine Karşı Etkili Besinler Nelerdir?

Kansızlık vücudumuzda demir, B12, folik asit gibi vitamin ve minerallerin yetersizliği sonucunda görülebilmektedir. Ülkemizde en yaygını demir yetersizliği anemisidir. Demirden zengin olan besinler özellikle kırmızı et, çekirdekli üzüm, kuru incir, kuru erik gibi kuru meyveler, pekmez, yumurta gibi besinlerdir. Eksiklik durumunda mutlaka bu besinlerin tüketilmesi gerekir. Eksiklik saptandıysa kullanılan demir ilaçlarının etkinliğini arttırabilmek için C vitamininden faydalanmamız önemlidir. Demir ilacı alıyorsak yanında kivi, portakal, mandalina, greyfurt ya da nar gibi taze meyveleri tüketmemiz gerekir. Kırmızı et yiyorsak yanında bol limonlu güzel bir salata tüketmemiz önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica