Kadın.Net

Hayatımızda Spor ve Sağlıklı Yaşam

Hayatımızda Spor ve Sağlıklı Yaşam

Sporda Sürekli Yaşanan Sakatlıklar Nelerdir?

Spor yaparken en sık karşılaşılan rahatsızlıklar kas ve iskelet sistemiyle ilgilidir. Kişi hazır olmadan aşırı yüklenmelere maruz kalır ya da kendisini o yönde hareket ettirir. Spor, basit anlamda 3-5 ağırlık kaldırmak, biraz koşmakla eş değer bir düşünceye sahip olmamalıdır. Aynı zamanda vücudun esneme yapısı çok önemlidir. Kalp dolaşım sistemimizin iyi hazırlanmış olmalıdır. Siz ağırlık altına girdiğinizde kalbiniz eğer yeterli kanı pompalayamazsa kaslarınız bu yeterli oranda uyarıyı ve besini alamazsa tabi ki sakatlanma riski yüksektir.
halter kazaları
Önce kaslar yaralanır, ardından yüklenme ve şiddete göre kemikler yaralanabilir hem de kırılmalara kadar gidebilir. En sonunda içeride aşırı zorlanmalarla iç organlarımıza kadar gider ki bu çoğu zaman fıtıklarla kendini belli eder. (Göbek fıtığı, kasık fıtığı ve bel fıtıkları…). Eğer daha da zorlarsanız vücudunuz savunma mekanizması olarak bayılma giibi, bazen sporcu ölümlerinde gerçekleşen ani kalp krizlerine neden olabilir.

Görme Engelli Kişiler Nasıl Spor Yaparlar?

Türkiye’ de ve dünyada görme engellilerin topla yapmış olduğu spor dalları ; futbol dediğimiz zilli top… Zilli top diye tabir edilen spor, topun içerisindeki zil ile sese göre hareket ettiği için futbolu oynayabilirler. Görme engelli vatandaşlarımız futbol da dünya 3.lüğüne hak kazanmışlardır.
Görme Engelliler Futbolu Zilli Top
Aynı zamanda golbol diye tabir edilen sporları da yapmaktadırlar. Golbol, hentbola benzemektedir. Görme engelli vatandaşlarımız Golbol sporunda Türkiye’de Avrupa 3.sü oldular.
Golbol

Çocuğunuza Spor Yapmaya Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

İlk olarak spor yapacakları fırsatlar tanımanız gerekir. Farklı yaşlara göre önerilen sporlar vardır. Doğru yaşta ve beden yapısına uygun sporu bulmak gerekir. Bunu anlamak için de doktorda vücut yapısına göre hangi sporu yapması gerektiği görüşülmesi mümkündür. 8 yaşından küçük çocuklar, bireysel sporlarda daha ilgilidir ve daha başarılıdır. Yüzme sporu 8 yaşından küçük her yaşa göre uygun bir spor dalıdır. 8 yaşından sonra grup oyunları ve kuralları daha iyi kavrayabileceği spor dalları seçilmelidir.
Çocuklarda Yüzme

 Fazla Kilo Problemlerinde Spor Şart Mıdır?

Sadece kilo vermek için değil sağlıklı olmak için egzersiz gerçekten gereklidir. Yeterli olan egzersiz programı haftada 3 ya da 4 saatlik nabzımızı çalıştıracak yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi aktivitelerdir.
Spor
Eğer bu aktiviteleri düzenli bir şekilde yaparsak hem kilo problemimiz olmaz hem de ruh sağlığımız düzelir, kolesterolümüz düşer, insülin ile ilgili problemlerin yaşanmaması gibi sağlık problemlerinin önüne geçebiliriz. Bu yüzden sporu sadece kilo vermek için değil sağlıklı olmamız için aşırı derecede önem arz etmektedir. Önemli olan kişinin günlük hayatında hareketli olmasıdır.
Spor Kilo Vermek
 

Bu hareketleri Yapmadan Spora Başlamayın!

İsterseniz bize, istediğiniz konu hakkında sorular yazarak doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Yorum Yaz bölümüzden bize ulaşın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica