Kadın.Net

Çocuğunuz İçin Sağlık Beslenme Çantası

Çocuğunuz İçin Sağlık Beslenme Çantası

beslenme-çantası1

sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek için dört temel besin grubundan her gün her öğünde mutlaka tüketilmelidir. Süt ve ürünleri grubu, et-yumurta – kurubaklagiller grubu, sebze ve meyve grubu ve ekmek ve tahıllar grubu olarak adlandırılmıştır.
Çocuklarımızın okula götürdüğü beslenme çantasının da aynı şekilde dört besin grubunda bulunan besinlerden seçilerek hazırlanması sağlıklı beslenmesini sağlamak için önemlidir. Beslenme çantasında sulu yemeklerin taşınması oldukça zordur. Bu sebepten dolayı kuru gıdaların yanında içecek en uygun seçimdir. Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir sandviçte haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte,haşlanmış et-tavuk grubu besinlerinden seçilen herhangi bir besin yanında mevsime uygun, iyi yıkanmış, taze sebze ve meyveler bulunmalıdır. ( Domates, salatalık, marul, havuç, mandalina ,elma, üzüm, kiraz, erik gibi.)  İçecek olarak ise okul kantininden alınacak olan ayran veya sütün (veya varsa taze sıkılmış meyve suyu) tercih edilmesi sağlıklı bir seçim olmakta önem taşımaktadır.
Ekmek arası sandviçe alternatif olarak 1-2 dilim börek beslenme çantasına konulabilir. Hazırlanan börek okul kantininden alınan süt veya ayran ile tüketilmelidir. Bu durumda beslenme çantasında bir tane de meyve veya sebze bulunması dört besin grubunun sağlanması açısından gereklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica