Kadın.Net

Menopozda cilt yaşlanmasını önlemek

Menopozda cilt yaşlanmasını önlemek

Menopoz döneminde giren kadınlarda hücre üretimi azaldığı için cilt artık hızla yaşlanmaya başlar.
Menopoz döneminde, her ay yumurtalıklardan atılan yumurta hücreleri tükenir, salgılanan hormonlar değişmeye başlar, doğurganlık azalır veya biter, duygusal sorunlarda artış görülür. Yaşanan duygusal sorunlar kişiden kişiye değişirken, fiziksel değişimler genelde aynı düzeyde seyreder. Menopoz dönemine girdikten sonra kadının kendine daha fazla özen göstermesi gerekir. Daha sağlıklı beslenmesi, spor yapması, düzenli cilt temizliği ve cilt bakımı yapması, kemik sağlığına faydalı olacak vitaminlere yönelmesi gerekir. Menopozla birlikte östrojen hormonları azalır, östrojen hormonuna duyarlı olan hücrelerin üretiminde azalmasına sebep olur.

menopoz cilt bakimi

Özellikle dermiste var olan fibroblastların kollajen ve elastik lif üretiminin, hyaluronik asit üretiminin azalması ile bağ dokusunun daha gevşek bir hale gelmesi ve volüm kaybı söz konusu olur. Akabinde cilt giderek kuru, nemi azalır ve hızla çizgiler ve kırışıklıklar oluşarak yaşlanma sürecine girer. Bu aşamada cilt tipini uygun nemlendiriciler kullanmak, hyaluronik asit ile nokta nokta cilt altına enjeksiyon yapılması menopoz döneminde hızlanan cilt yaşlanmasının önüne geçmek en azından yavaşlatmak için etkili yöntemler arasında yer alır.
Menopoz döneminde kullanacağınız cilt temizleme ürünlerinin cildinizi kurutan ürünler olmamasına özen gösterin. Gün içinde en azından 2 defa yüzünüzü uygun bir temizle jeli yıkayıp, hemen akabinde en uygun nemlendirici kullanarak ihtiyacı olan nemi cildinize verin. Gündüz kremi ayrı gece kremi ayrı kullanın. Zira gece uyurken cildiniz nemini kaybeder ve sabah daha kuru bir cilt ile uyanırsınız. Bu sebeple gece yatarken temizlenmiş cildinize gece kremini sürerek yatın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica