Kadın.Net

Göz Tansiyonu Nedir ?

Göz Tansiyonu Nedir ?

göz tansiyonu2Halk arasında “Göz Tansiyonu” ya da “Karasu Hastalığı “olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin hasara uğramasıdır. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturabilmektedir.
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Uluslu şu şekilde bilgilendiriyor; özellikle 40 ve üzeri yaşlardan sonra ortaya çıkan ve sinsice ilerleyerek hiçbir belirti vermeyen göz tansiyonu yükselmesi yani glokomun ani körlüğe neden olan bir hastalıkdır.
Gözde, göz ön kısmını dolduran hümör aköz (göz içi sıvısı) adı verilen, şeffa bir sıvı vardır. Göz içindeki basıncı sabit tutmak için belli bir hızda göz içi sıvısı üretilirken, aynı miktarda sıvı gözü gözü terkereder. Hümör aköz mikroskopik bir kanal ile (göz yaşı kanalı ile bir ilgisi yoktur) gözden ayrılır. Göz kapalı bir sistem olduğu için bu misroskopik kanal sistemi tıkandığı zaman, fazla sıvı basıncı artarak optik sinire (görme sinirine) baskı oluşturur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica