Kadın.Net

Doğum

Doğum

Anne Adayı Doğumun Gerçekten Başladığını Nasıl Anlar?

Doğumun en sık üç tane başlangıç belirtisi vardır. Bunlardan bir tanesi kasılmaların başlaması. Bu da adet sancısı şeklinde olur. Ama gerçekten doğum sancısı olduğunu anlamak için annelere zaman tutmalarını öneririz. Yani sancıların sıklığı artar 2-3 dakikada bir olur, ritmik olmaya başlarsa bunlar gerçek doğum sancılarıdır. Ya da annenin su kesesi açılabilir ve suları gelebilir. Bunu zaten anne adayı anlayacaktır. Ya da halk arasında nişane gelmesi diye tanımlanan rahim ağzındaki mukoza tıkacının atılması şeklinde pembe bir kanama gelir. Bu da doğumun başlangıç belirtilerinden biridir. Her nişane geldikten sonra 24 saat içinde doğum başlamaz. Ama yinede mutlaka muayene gerekecektir. Bebeğin hareketleri de bizim için çok önemli. Eğer anne, bebek hareketlerini gebeliğin son haftalarında hissetmiyorsa derhal doktora başvurması gerekir.

Doğum İçin Başvurulduğunda Hastanede Yapılacak Olan İlk İncelemeler Nelerdir?

Bir anne adayı hastaneye doğum için ilk başvurduğunda ilk yapılacak şey bebeğin kalp atışlarının dinlemesi ve bebeğin sağ olduğunun teyit edilmesidir. Eğer bebeğin kalp atışları iyiyse normal doğum planlayan bir gebede öncelikle vajinal bir muayane yaparız. Vajinal muayenede rahim ağzının açıklığına, incelmesine, kısalmasına bakar doğumun hangi aşamada olduğunu anlarız. Daha sonrasında bir NST’ye bağlar daha uzun süreli bebeğin iyilik halini değerlendiririz. Bazen eğer vaktimiz var ise daha doğumun başındaysak ultrason ile de bebeği değerlendirir daha sonra da yatış işlemlerini yaparız.
Doğum

Anne Adayları Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilir?

Korku; bir belirsizlik karşısında algılanan bir tehdit hissidir. Beden korkuları tehlike gibi algılar ve tehlike anında hiçbir memeli hayvan doğum yapamaz. Tehlikenin geçmesini bekler, kendine güvenli bir yer bulur ve ondan sonra doğurur. Bu insanlar için de böyledir. Eğer kadının bilinç altında doğumla ilgili korkuları varsa, doğumla ilgili negatif hikayeler duyduysa ve kendi doğumuyla ilgili bilinçaltında birtakım izler varsa o zaman kendisi de doğuma korkuyla yaklaşacaktır. Bu korku doğurma eyleminin ilerlemesini durduracak ya da yavaşlatacaktır. Doğal olarak doğurmaya hazırlık eğitimlerinde öğretilen ağrıyla başa çıkma teknikleri burada çok işe yarar. Çünkü doğuma karşı korkunun en önemli sebebi kasılmalar esnasında hissedilecek ağrıya olan korkudur. O ağrının şiddetini yaşamayan tahmin edemez gibi düşünür kadınlar. Halbuki her kadın ağrıyı çok daha farklı yaşar. Ve eğer korkmaz ise bu ağrıyı çok daha hafif yaşayabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica