Kadın.Net

Bebeğin açık hava ve güneş ihtiyacı

Bebeğin açık hava ve güneş ihtiyacı

Bebeğinizin sağlığı için, güneş ışığına ve temiz havaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Çoğu anneler bebeklerinin hasta olmasından korktuğu için açık havaya çıkarmaya, odanın pencerelerini açmaya korkar. Halbuki bebeklerin temiz hava alması için gün içinde kısa süreliğine de olsa açık havaya çıkması, odasının zaman zaman penceresinin açılması ile havalandırılması, gün içinde güneş ışığından faydalanması gerekir. Zira güneş ışığı bebeğin kemiklerinin gelişmesi açısından çok önemlidir. D vitamini ihtiyacını güneş ışığından karşılayacak olan bebeğiniz, raşitizm hastalığından güneş ışığı sayesinde kurtulur. Çünkü bebeklerde görülen geç diş çıkması, oturma bozuklukları, yürüme bozuklukları D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişir. Güneş ışığı da bebeğinizin D vitamini alması açısından çok önemlidir.
bebek ve gunes
Bebeğinizi havanın çok sıcak veya çok soğuk olmadığı zamanlarda, günde 1 saat dışarı çıkararak temiz hava almasını sağlamalısınız. Dışarı çıkamıyorsanız, günde 1 saat balkona çıkardığınız bebeğinizi güneş ve temiz havanın nimetlerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Temiz hava almayan, dışarı çıkarılmayan bebekler genelde sinirli, iştahsız, soluk benizli bir hale bürünür.
Kış mevsiminde rüzgar olmadığı ve çok soğuk olmayan günlerde öğlen saatlerinde bebeğinizi dışarı çıkarabilirsiniz. Bebeğinizin yüzünün, kollarının güneş görmesini sağlayabilirsiniz. Dışarı çıkamıyorsanız odanın penceresini açabilir veya balkona çıkararak direk güneş ışığından faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Pencerede kapalıyken, camdan yansıyacak olan güneş ışığının bebeğinize D vitamini açısından hiç bir faydası yoktur. Bu sebeple bebeğin yüzünün ve bedeninin direk güneş ışınları ile kavuşmasını sağlayın.
Yaz mevsiminde sabah saat 11 ile öğleden sonra 15:00 a kadar olan zaman dilimi bebeğiniz açık havaya çıkarmanız açısından uygundur. Yalnız bu saatler arasında güneş ışınları dik açıyla geldiği için en fazla yarım saat bebeğinizi güneşde tutun zira fazlası bebeğinizin sağlığına zarar verebilir. İlk günler 5 er dakika olarak güneş banyosuna başlayarak ilerleyen günlerde dakikaları artırabilirsiniz. Bebeğinize mutlaka şapka giydirin ve yüzü ile başını güneşten koruyun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica