Kadın.Net

Yıldırım nikahı nasıl yapılır?

Yıldırım nikahı nasıl yapılır?

Düğün hazırlıklarının en önemli basamağı olan nikah aşaması çiftlerin yaşam ve iş hayatına göre bazen düğün salonunda kıyılırken, bazen eş tayin durumu sebebi ile bir kaç ay erken kıyılması veya düğün günü telaş olmaması için düğün tarihinden bir iki hafta öncesinde kıyılmaktadır. Bunun dışında farklı sebeplere bağlı olarak yıldırım nikahı yapmak gerekebilir.
Yıldırım nikahı kıydırmak istiyorsanız karşılaşacağınız aşamalardan bahsetmek istiyorum size biraz. Eskiden nikah için gerekli belgelerin askıya alınması gibi bir prosedür vardı. Günümüzde böyle bir prosedür yok. Doğal olarak nikah işlemleri daha hızlı ilerleyebiliyor. Mevzuatta artık yıldırım nikahı diye bir kavram yok. Normal nikah işlemleri ile yıldırım nikahı işlemlerinin başvuru biçimler aynı artık. Gerekli olan evlilik nikah belgeleri tamamlandığında 2-3 gün içinde nikah kıyılabiliyor.
yidirim nikahi
Eş adayınızla belediye nikah hizmetlerine giderek başvuruyorsunuz. Nikahınızı nikah dairesinde veya ek ücret ödeyerek nikah memurunu nikahı yapacağınız mekana talep ederek dileğinizi belirtiyorsunuz.
Yıldırım nikahı için sizden nüfus cüzdanı ve fotokopisi, resimli ikametgah belgesi, 7 tane vesikalık fotoğraf isteniyor. Eğer eş adaylardan biri yabancı uyruklu ise Türkiye deki bağlı bulunan konsolosluğun bekardır diye belirten belgesi istenir. Eğer konsolosluk yoksa Ankara’da olan Dış İşleri Bakanlığından bu belge alınır.
Eş adayları hazırladıkları bu evrakları belediye yazı işlerine verir ve belediyeden sağlık formu alarak herhangi bir sağlık ocağına giderek istenilen sağlık kontrolleri yapılır ve alınan sağlık raporu tekrar belediye yazı işlerine teslim edilir.
Ardından nikah günü alınır. Böylece yıldırım nikahı için gerekli olan bütün işlemler yapılmış olur. Boşluk varsa ertesi gün bile nikah günü alınarak nikahınızı kıydırabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica