Kadın.Net

Yağlı Cilt Bakımı ve Temizliği

Yağlı Cilt Bakımı ve Temizliği

Bu cilt tipinin açık gözenekleri ve yağlı bir yüzeyi vardır. Sivilceler, si­yah noktalar ve solgun bir görüntüye eğilimlidir. Bunun nedeni cildin alt tabakalarında sebum adı verilen maddenin, yağ bezleri tarafından aşın üretimidir. Ne yazık ki bu, ak­nelere en çok eğilimi olan cilt tipi­dir. İyi haber ise yağlılığın, cildini­zin daha genç kalmasını sağlaması­dır ve ayrıca başka yararlan da bu­lunmaktadır.

Yağlı ciltler için özel bakım

Her ne kadar sivilcelerle karşılaştığınız­da şiddetli bir çözüm uygulamak istese­niz de yağlı ciltlere çok sert davranma­mak önemli bir noktadır. Unutmayın, ağır temizleme uygulamaları yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesine yol açabi­lin Böylece cildinizin yüzey tabakaları kuru ve susuz kalır.

Yağlı ciltlere an iyi yaklaşım yağlan, has­sas bir şekilde gözenekleri tıkamadan elidi kurutmadan ya da zarar vermeden temizleyecek ürün çeşitlerinden yarar­lanmaktır. Cildinizin görülebilen bölümü yumuşak, sağlıklı ve esnek kalabilmek için yağa değil, suya ihtiyaç duyar.

Akne Alarmı

Bu, zaten kendimizi güvende hissetmediğimiz ergenlik dönemlerimizde karşımıza çıkan stresli bir durumdur. Genellikle ailelerde görülen herhangi bir durumun, hormon değişimiyle birlikte tetiklenerek cildinizin daha fazla sebum üretmesine neden olduğu düşünülmektedir. Stres ve kötü beslenmeyle etkisi artabilir. Dikkatli cilt bakımı, aknelerin kontrol altında tutul­masına yardımcı olur. Sivilceler iz kalmaması için sıkılmaktan kaçınılmalıdır. Piyasadaki te­davi yöntemlerini deneyin. Günümüzdeki ürünler bu sorunu çözmede etkili maddeler içerir. Çay ağacı yağı içeren ürünler de etkili olabilir. Eğer bu ürünler işe yaramazsa size bir tedavi yöntemi önermesi için doktorunuza başvurun veya bir dermatologa danışın.

A1 Her ne kadar cildiniz yağlanmaya eğilimli olsa da gözlerinizin çevresindeki deri hassastır. Bu ne­denle göz makyajınızı temizlerken yumuşak hare­ketler uygulayın. Bir pamuğu, yağlanmaya karşı et­kili temizleyiciye batırıp ve makyajı çözebilmesi için pamuğu, birkaç dakika gözlerinizin üzerinde tutun. Daha sonra yumuşak bir biçimde göz kapa­ğınızdan ve kirpiklerinizden temizleyin.

A 2 Yüzünüzü, bir yüz temizleme ürünüyle köpür­tün. Bu, genel sabunlarla yaptığınız temizlikten daha iyidir çünkü temizleme sırasında cildinizdeki nemi alıp götürmez. Sadece kir ve yağdan arındı­rır. Parmak uçlarınızla cildinize yumuşak bir şekil­de masaj yapın. Daha sonra bol ılık suyla yüzünü­zü temizleyin.

A 3 Bir parça pamuğa sıkılaştırıcı losyon koyun ve rahatlatmak İçin cildinize sürün. Bu uygulama cildinizi rahatsız ederse daha hafif bir ürüne geçin. Pamuk işlem sonrası beyaz kalana kadar devam edin.

A 4 Yağlı ciltlerin bile nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Böylece su üst tabakalarda kalır ve cildin yumuşak ve esnek kalması sağlanır. Cildinize ağır formüller içeren ürünler uygulamayın. Aksine hafif, akıcı sı­vıları tercih edin.

A 5 Birkaç dakika nemlendiricinin cildinize nüfuz etmesine izin verin. Daha sonra temiz bir mendili cildinize bastırarak fazlalığı alın, böylece par­lamayı önlemiş olursunuz.

Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifi

Yağlı ciltler oldukça parlak görünür. Geniş gözenekleri ve siyah noktalar en büyük problemlerinden biridir. Sivilce oluşumuna en müsait olan cilt tipidir. Yağlı ciltle baş etmek oldukça zordur.

Bu konuda pek çok hatalar yapılır. En önemlisi ise cildi nemsiz bırakmaktır. Çoğu insan yağlı cildin neme ihtiyaç duymadığını düşünür. Her cilt tipin de olduğu gibi yağlı cildi mutlaka nemlendirilmeli.

Yağlı cilt sorununu tamamen ortadan kaldıramasak da uygulayacağımız basit yöntemlerle denge altına alabiliriz.

Evde uygulayacağınız oldukça basit ve az masraflı bu maske tarife bayılacaksınız.

MALZEMELER

– 1 Çorba Kaşığı Elma Sirkesi
– 5 Çorba Kaşığı Maden Suyu

Bu malzemeleri karıştırıp temiz bir pamuk yardımı ile yüzünü silin. 10 dk beklettikten sonra
ılık su ile durulayın.

Sabah ve akşam olmak üzere cildinizi mutlaka temizleme losyonu ile temizleyiniz. Daha sonra alkol oranı yüksek bir tonik yardımı ile silin. Yağsız olmak şartı ile nemlendiricimizi unutmamalıyız. Yukarıda belirttiğim maskeyi de haftada bir uygulayarak yağlı cildinizden kurtulun.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica