enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi

Yağ bezesi ya da lipom nedir?
Yağ bezesi diğer adıyla lipom, yumuşak dokudan çıkan tümörler içinde en çok görülen tiptir ve genel nüfusun yüzde birinde görülür.
Yağ bezesi vücudun hangi bölgelerinde çıkar?
Yağ bezeleri çoğunlukla deri altında çıkarken, kas içinde ve karın boşluğunda, sindirim sistemi organlarında, meme içinde ve kalpte çıkabilir. Bağırsaklarda oluşabilen yağ bezeleri, iyi huylu urların yüzde 15 ini oluşturmaktadır ve bağırsak tıkanmalarına, bağırsak kanamalarına sebep olabilir.
Yağ bezesi hangi hastalıklarla karıştırılabiliyor?
Yağ bezeleri yuvarlak şekilli, ortası nokta şeklinde çevresi kızarık olur. Apse şeklinde ise alanda ağrı, kızarıklık, şişlik olur ve yüksek ateş söz konusu olur. Bu durumlarda cerrahi açıdan bışaltılması gerekir.
Yağ bezesi neden oluşur?
Yağ bezesi darbe alınarak veya genetik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
yağ bezesi
Yağ bezesi teşhisi nasıl konulur?
Yağ bezesini teşhis etmek için ultrasonografi, mrg, çekilebilir, bağırsak da olduğundan şüpheleniyorsa endoskopi gerekebilir. Yağ bezesinin tam teşhisi için beze cerahi olarak tamamı alınır ve patolojiye gönderilir. Yağ bezesi 5 cm den büyükse, ağrı, acı, baskı hissi uyandırıyorsa, bağırsak tıkanmasına veya düğümlenmesine sebep oluyorsa yağ bezesinin alınması gerekir.
Yağ bezesi tedavisi
Yağ bezeleri avuç içi ve ayak tabanı haricinde bütün vücutta görülebilir. Bir tane olabilirken bir kaç tane de olabilir. Cerrahi yöntemle bezeye ulaşılır ve kapsülüyle birlikte yağ bezesi çıkarılır. Zira kapsülle birlikte çıkarılmazsa yağ bezesi tekrar oluşabilmektedir. Yağ bezesi çıkarılırken uzmanın tecrübesi çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse 3 cm lik bir bezeye 5 cm lik kesi ile girilirse doğal olarak 5 cm lik bir iz oluşabilir. Uzman tecrübeli bir hekim 3 cm lik yağ bezesini yine 3 cm kesi açarak da çıkarabilir. Yağ bezesi çıkarıldıktan sonra bölgeye estetik dikiş atılarak kesi izinin en az görünür hale getirilir. Bunun yanında lipsuction yöntemi ile de yağ bezesi tedavisi yapılabilir. Bu yöntem ile yağ bezesi üzerinde kesi yapılır ve kanül ile yağ bezesi emilerek çekilir. Ancak bu yöntemde yağ bezesinin kapsülle birlikte alınıp alınmadığından tam emin olunmaz.

Yorumlar

  1. blank Sevgi Demirel dedi ki:

    Görüntüsü berbat, adı bile korkutucu. İçinde yağ olduğu hissi çok kötü

  2. blank nevzat dedi ki:

    Herkeste olusması muhtemel birsey maalesef

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica