Kadın.Net

Omurilik Tümörü Nedir?

Omurilik Tümörü Nedir?

Omurilik tümörünü tarif edebilmek için omurga ve omurilik kanalının tanımını yapmamız lazım. Omurilik dediğimiz bizim beynin uzantısı, hayati organın etrafında dura dediğimiz en dış zar vardır ve bu ikisi omurilik kanalı içerisinde yer alır. Çevrede de omurgamızın kemik yapıları söz konusudur. Özellikle omurilik tümörü diye bahsettiğimiz tümörler omurilik zarının içinde kalan tümörlerdir. Bunlar ya omurilik zarının içinde ya omuriliğin etrafındadır veya bizzat omurilik dokusunun içinde yer alırlar. Bu tümörleri de hangi yaşta, hangi cinste, en çok hangisi görülüyor aşağı yukarı geçmişteki istatistiki bilgilerle bilebiliyoruz. Burada en sık görülen tümörler omurilik zarı içerisinde ama omuriliğin etrafında olanlar şvannom veya nörofibrom dediğimiz sinir kılıfı tümörleri veya omuriliğin ince zarlarından kaynaklanmış menenjiom dediğimiz çoğunluğu iyi huylu olan tümörlerdir.  Omuriliğin bizzat içinde köken alan tümörler de çocukluk çağında en çok görülen astrositik tümörler, erişkinlerde görülen ve tama yakın çıkarılması mümkün olabilecek büyük bir kısmı olan ependymoma dediğimiz tümörlerdir.

Omurilik Tümörünün Belirtileri Nedir?

Omurilik tümörleri tümörün boyutuna, bulunduğu yere bağlı olarak belirti ve bulgulara neden olur. Çok küçük bir evrelerde eğer bir sinir kökünün üzerine baskı yapıyorsa kol veya bacak ağrılarıyla kendini gösterebilir. Tümör büyüdükçe omuriliğe de baskı yaparak belden aşağıya veya boyundan aşağıya uyuşmalara ve giderek ilerleyen felce neden olabilir. Dolayısıyla tümörün yakalandığı dönem çok önemlidir. Erken evrede, küçük boyutlarda, basit bir ağrı, uyuşma ama ileri dönemlerde çok ciddi felç belirtileriyle gelebilir.

Omurilik Tümörü Nedir

Omurilik Tümörleri Tedavi Edilebilir Mi?

Omurilik tümörleri tedavi edilebilir. Tümörlerin büyük bir çoğunluğu cerrahi olarak çıkarılabilecek vakalardır. Özellikle erken dönemde ve de iyi sınırlı tümörler ki sinir kılıfı tümörleri, menenjiom tümörleri, omurilik içi ependymoma dediğimiz tümörlerinde büyük bir kısmı böyledir. Yetkin bir cerrahi ile çıkarılabilir. Ondan sonraki uzun süreçte de takip edilirler. Tekrarlama ihtimaline göre hastalar izlenir. Burada soru omurilik dokusuyla iç içe olan bazı tümör tipleridir. Bunlarda ancak tümör dokusunun hacmi azaltılır. Ama ilave tedavilerle bunların takip edilmesi gerekir. Genel olarak söylenilmesi gereken nokta ne kadar erken tanı ve ne kadar erken müdahale uygulanırsa sonuçlarda o kadar başarılıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica