enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Karın Ağrısı Enterit

Karın Ağrısı Enterit

Karında kolik (karın ağrısı) ve ishale yol açan ince bağırsak iltihabı (İltihap) ( Mide-Bağırsak Kanalı). Virüs enfeksiyonlarına, bazı bakteri hastalıkları­na veya besin zehirlenmelerine bağlı ola­bilir. Hastalık genellikle hafif yürür ve kendiliğinden geçer. Enfeksiyona bağlı ol­mayan ve Crohn hastalığı adı verilen ilti­haplı durumda, uzun süren ve ara sıra iyi­leşip sonra yeniden tekrarlayan bölgesel bir enterit söz konusudur.
Karın Ağrısı
Bu hastalıkta ki­lo kaybı, Kansızlık, karında kitle, Vi­tamin eksikliği, kolik ve ishal görüle­bilir. Bakterilerden kaynaklanan enteritlerde antibiyotikler yararlı olurken, Crohn hasta­lığında anti-inflamatuvar (iltihaba karşı kullanılan) ilaçla T ve steroidler, zaman zaman yarar sağlamakta; ayrıca cerrahi girişime de gereksinim duyulmaktadır. An­cak böyle bir girişim tehlikelidir.

 

Karın ağrıları genellikle çocuk yaşlarda sık sık görülen bir durumdur. Bu nedenle genellikle 112 acil servisler bu tür hastalarla doludur. Karın ağrısı genel olarak çok ciddi bir durum değildir genellikle bağırsak hareketlerinden dolayı meydana gelir. Fakat ağrı 3 saati geçer ateş meydana gelir ishal ve kusma eşlik ederse ve bunların şiddetinde de her hangi bir azalma olmuyorsa o zaman vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekmektedir.  Bebeklerde genellikle karın ağrısı gaz sancısından kaynaklanır ancak çocukluk döneminde bu bir apandisit belirtisi de olabilir.

Hiç sebep yokken birden bire başlayan karın ağrılarının mutlaka bir nedeni vardır. Bu neden idrar yolları enfeksiyonu ya da ishal olabilir. Besin zehirlenmesi olabilir. Toksinler olabilir, apandisit olabilir gaz sıkışması olabilir bağırsak düğümlenmesi olabilir bunun gibi birkaç neden daha sayabiliriz.

Ama bizim en dikkat etmemiz gereken nokta ağrının nereden başlayıp nerede sonlandığıdır. Mide mi safra kesesi mi, bağırsak mı? İşte bunlardan birisinde ağrı olabilir ilk önce durumu kendimiz gözden geçirmemiz gerekir. Basit diye düşündüğümüz bir ağrı apandisit olabilir ve patladığında ise ölüme kadar götürebilir.

Karın ağrısında tanı kan ve idrar tahlili incelenerek konulabilir. Eğer hasta çocuk ise yüz üstü yatırmak onu rahatlatabilir eğer bir gaz sancısı ise bu şekilde dışarı çıkarması daha kolaylaşacaktır.  Sıvı içecekler ve gıdalar bolca verilmelidir çünkü su kaybı ya da kabız gibi durumlarda su takviyesi önemlidir. İlaçlar sadece ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak verilebilir fakat daha büyük bir hastalık ise bu sancıyı durduracağı için gerekmedikçe verilmemelidir.  Sancı durduğu zaman tanıda zor olacaktır.

Sonuç olarak kabızlık önemli bir ağrı sebebidir. Genellikle belirli bir yaş gurubundaki çocuklar kabızlık ve ya gaz sancısı ile bu tür karın ağrıları çekerler. Bu ağrılar genelde 3 saati geçmez geçtiği takdirde altında başka bir neden yatar o nedeni bulmakta ancak alınacak tahliller neticesinde bir netlik kazanır. Bu sayede ağrının kötü bir ağrı mı yoksa endişe edilmeyecek bir ağrı mı olduğunu saptayabiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica