Kadın.Net

Kusma

Kusma

Kusma Nedir?
Midenin içindeki maddelerin dışarıya ağız yolu ile atılması eylemine kusma denilmektedir. Kusma eylemi karın kaslarının, diyaframın ve midenin aynı anda şiddetli bir şekilde kasılması nedeni ile oluşmaktadır. Normalde mide ürünleri bağırsağa doğru itilmektedir. Fakat kusma sırasında onikiparmak bağırsağının giriş kapısı büzülmekte ve mide giriş kapısı gevşeme göstermektedir. Bu nedenle de aşağıya doğru bir itme söz konusu olamamakta ve yukarıya doğru bir çekim sağlanmaktadır.
kusma
Kusma bir gıda zehirlenmesi nedeni ile oluşuyor olabilir. Gıda zehirlenmesi de bakteriler nedeni ile oluşmaktadır. Gıda zehirlenmesinde sıkça kusma görülmektedir. Bununla birlikte kusma psikolojik de olabilir. Anoreksiya ve bulimia hastaları da sürekli kusma ihtiyacı duyarlar. Bu hastaların bir psikiyatrist ve gastroenteroloji doktorlarıyla iş birliği yaparak bu dönemi atlatmaları gereklidir.
Tedavi:
Öncelikle kusmanın neden kaynaklandığını bulmak önemlidir. Nedeni bulunduktan sonra bu nedene yönelik bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
 
Diğer Bir Kaynaktan Bilgi
KUSMA Midedeki besinlerin ya da başka maddelerin ağız yoluyla geriye gelmesi. Pilordaki (mide-onikiparmak bağırsağı arasın­daki kapı} Sünkter kapanmasından ve yemek borusuyla-mide arasındaki bir­leşme yerinin açılmasından sonra ters PeTistaltik Hareketler  ile meydana gelir, ilaçlar, taşıt tutması, Gastroenterit  diğer enfeksiyonlar, üremi, mide ya da pilor hastalıkları kusmaya neden olabilmek­tedir. Sabahlan kusma, yeni bir Gebelik belirtisi olabilir Kusmaları onlemsk için ilaç kullanmak ve kaybedilen sıvılar­la besinleri yerme koymak gerekebilir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica