Kadın.Net

Sindirim Sistemi

Sindirim Sistemi

Alman besinleri par­çalayan ya da değiştirerek organizmanın emip yararlanabileceği sekile getiren sis­tem. Birhücreli organizmalarda bu, büyük moleküllerin yutulması ve enzimlerle par­çalanması şeklindedir. Çokhücreli hayvan­larda ise enzimlerin salınmasından sonra hücre dışında gelişir, gerçekleşir. Yüksek evrim düzeyine gelmiş hayvanlarda sindi­rim sistemi, başlıca emici yüzeyi oluştu­ran ve bunun yanışım enzimler de salgıla­yan Mide-Barsak Kanalı  ile; bunun yanında yer alan ve salgılarını kanallarla sisteme boşaltan Karaciğer  ve Pank­reas’tan yapılmıştır. Birbirinden farklı enzimler etkilerini en iyi kendilerine uy­gun, farklı pH derecelerinde gösterirler. Mi­de  özsuyu midenin asilliğini, safra ise ince barsağın alkaliligini düzenler.
Sindirim Sistemi
Pro­teinler pepsin etkisi ile midede, tripsin, kimotripsin ve peptidazlann etkisi so­nucu ince barsakta parçalanırlar. Karbon­hidratlar başlıca incebarsakta ol­mak üzere, özel enzimler tarafından yıkılır. Yağlar  ise midede mide hareketle­riyle fizik olarak parçalanır. Lipaz enzimi etkisi ile kimyasal parçalanmaya uğrarlar bu maddeler, safra tuzları tarafından emülsiyon haline getirilir. (Kimyasal par­çalanma moleküllerin bölünmesi anlamına gelir^. Besinler Peristaltik Hareketler  sayesinde karışır ve ileriye doğru gider. Sinirler ve gastrin, sekretin gibi hormonlar hem salgılan, hem de hareketleri kontrol altında tutarlar. Tüm maddelerin emilmesi incebarsakta, yüz ölçümü çok geniş bir alan­da gerçekleşir. Bazı moleküller değişmeksi-zin bu zarı geçebilir, ancak hemen tümü değişime uğrarlar. Emilme, barsak duva­rının fizik ve kimyasal etkinliklerin oldu­ğu aktif (bir sistemle ya da basit olarak Dijüzyon  olayı aracılığıyla gerçekle­şir.
Sindirim Sistemi2
Bazı Vitaminler  ve mineraller, emilimde özel iletim sistemlerinden yarar­lanırlar. Emilen besinlerin hemen tümü, portal sistem (barsaklardan karaciğere kan taşıyan toplardamarlar) aracılığıyla kara­ciğere gider. Burada çoğu metabolizlenİT ve toksik maddelerden arındırılır. Emilen ya­ğın bir bölümü Lenf  sistemine gider, incebarsağın büyük bir bölümünde koloni­ler oluşturmuş olan Bakteriler, bazı sindirim olaylarında büyük önem taşırlar. Sindirim sisteminin herhangi bir bölümü kusurlu çalışmaya başlayınca, kötü emil­me olayı (malabsorpsiyon) başgösterir. Pankreas ve karaciğer hastalıkları, safra yollarının tıkanması, bakteri kolonilerinde değişiklik meydana gelmesi ve ince barsağın iltihaplı hastalıkları, bu çeşit malabsorpsiyonlarm başlıca nedenleri arasında­dır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica