enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kardeş Kıskançlığı Hakkında Yapılması Gerekenler

Kardeş Kıskançlığı Hakkında Yapılması Gerekenler

Kardeş kıskançlığının soruna dönüşmemesi için ikinci bir çocuğa sahip olma kararını alan anne ve babanın bu konuda ilk çocuklarına dünyaya gelecek kardeşi konusunda nasıl davranması gerektiğini  tutarlı ,dengeli ve sevgi dolu davranışlarla ifade etmesi ve kabullendirmeleri büyük önem taşımaktadır.
Doğum sonrası ile ilgili düzenlemelerin zamanında yapılmasının hem çocuk hemde anne ve babanın kaygılarını en aza indirdiği de çok açıktır. Eğer kardeşi dünyaya geldikten sonra çocuğa ikinci çocuğun varlığı kabul ettirilmeye çalışılırsa çocuğun düşüncesiyle onu yerinden eden küçük bebeğe sevgiyle yaklaşmasını beklemek biraz zaman alacaktır. Çünkü aslında bu kıskançlık annenin sevgisini ve ilgisini paylaşmak istememekten kaynaklanmaktadır. Anne ve babanın ve de çevrenin bütün ilgisi küçük bebeğe yöneleceği için çocuk korkularında haklı olduğunu görerek yeterince sevilmediği düşünecektir. Sevgiyi kaybetme kaygısı yetişkinler için bile zor ve travmatik iken çocuğun bu konuda anlayışlı ve normal davranmasını beklemek haksızlık olur. Kardeş geldikten sonra olumsuz davranışların çoğu dile getirilmeyen kızgınlığın . hayal kırgınlığının ve artık eskisi kadar sevilmeyecek olma kaygısının ifadeleridir.
kardes kıskanclığı
Anne ve baba olarak yapmanız gereken ; Onu ne kadar çok sevdiğinizi ve anladığınızı ifade etmek ve yaptığı olumsuz davranışları yaşadığı korkuları yargılayıp ayıplamadan çözmektir. Bazı zamanlar bu durumun sizi ne kadar üzdüğünü ve kırdığını ifade ederseniz çocuğunuzda bu konuda cesaretlenerek şikayetlerini sizinle paylaşmak isteyecektir. Boş zamanlarınızı çocuğunuzla geçirerek onu hala sevdiğinizi hissettirebilirsiniz. Kardeşini göstererek örneğin ; ” Sende bir zamanlar bu kadar miniktin. ” gibi ifadelerle kardeşiyle aynı evreleri paylaştığını ne kadar tatlı ve ne kadar sevildiğini farketmesini sağlayabilirsiniz. İstek duyduğu zamanlarda kardeşi ile ilgili işlerde yardımını isteyip yaptığı katkılardan dolayı onu takdir edebilirsiniz.
Bütün önlemlere rağmen çocuğunuzun hemen bu durumu kabul etmesini beklemekte acele etmeyiniz çocuğunuza zaman tanıyınız ve kesinlikle onu yargılamayınız bu bekleyeceğiniz zamanı ve çocuğunuzun kardeşine alışma ve kabullenme sürecini minimuma indirecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica