enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İdeal Ders Çalışma Teknikleri

İdeal Ders Çalışma Teknikleri

Ders Nasıl Çalışılır ? 

Konsantrasyon eksikliği çoğu kişinin ders çalışırken yakındığı problemlerden bir tanesidir. Öncelikle konsantre olabilmemiz için ders çalıştığımız ortamın oldukça sessiz, sakin, ferah, düzenli ve toplu olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Etrafımızda dikkatimizi bozacak tüm problem veya etkilerden kurtulmuş olmamız konsantre güçlüğünü engeller. Aynı zamanda kişinin psikolojik olarak ders çalışmaya hazır olması da dikkat açısından oldukça önemlidir. Kişi kendini nerede rahat olarak görüyorsa, bunu anlamalı ve bu şekilde ders çalışmaya özen göstermelidir. Aynı zamanda kişinin dikkatini toplayacak ders ile ilgili araç ve gereçlerin yanında olması (coğrafya ders için Atlas) dersin daha iyi algılamasına yardımcı olacaktır.
ders-calisma-masasi-R1P

Günün Hangi Saatleri Ders Çalışmak İçin Uygundur?

Günün hangi saatinde verimli çalışmak, kişiden kişiye göre değişir. Sabahın erken saatlerinde kendilerini hazır, uykusunu almış hissedip daha rahat çalışabildikleri gibi bazı kişilerde akşam sabahlayarak ders çalışırlar. Kişi öncelikle günün hangi saatin ders çalışmak açısından verimli görüyorsa o saatte ders çalışmalıdır. Fakat önerilen yöntem; kişinin dinlenmiş olması, uykusuz olmaması gerekmektedir. Böylelikle en yüksek verimi alabilir.
verimli ders nasıl çalışılır

Önemli Sınavlar Öncesinde Nasıl Bir Çalışma Programı Olmalıdır?

Önemli bir sınav öncesi çalışırken saatlerce çalışmak, sabahlara kadar çalışmak doğru değildir. Özellikle öğrenildikten hemen sonra tekrar edilip çalışılan dersler, çıkarılan özetler, okunan metinler tekrar gözden geçirilmeli, aynı zamanda 1 saat çalışmalı ardından ara verilip tekrar devam edilmelidir. İdeal çalışma süresi 45 dakikadır. Aslında süre kişiye bağlıdır diyebiliriz. Aynı zamanda okuldan eve gelindiğinde yarım saat veya 1 saat dinlenilmelidir. Kişinin dinlenmiş olmaması, çok tok olmaması, çok aç olmaması gerekmektedir.
ders çalışma

Müzik Dinleyerek Ders Çalışılır Mı?

Kişi erken yaşlardan itibaren verimli ders çalışma yöntemlerini belirlemeye başlar. Eğer kişi müzik dinlerken ders çalışıyor ve sonunda bundan verim alabiliyorsa kişi kendi çalışma prensibini belirlemiş bulunmaktadır. Kişinin hangi teknikle ders çalışması çalışma ortamını ona göre değiştirir. Gürültülü, çok ses olan bir ambiyansta ders çalışma kişinin konsantrasyonunu bozar ve ilgisini dağıtır. Bu yüzden gürültülü ortamlarda ders çalışılması önerilmez.
Müzik dinleyerek ders çalışmak

 Çalışmaya Başlarken Konu Seçimini Nasıl Yaparız?

Ders çalışmaya başlamadan önce fizyolojik ve psikolojik olarak buna kendimizi hazırlamalıyız. Vücudumuzun dinlenmiş olması, yeterli miktarda yemek yenmesi gerek, ders dışında farklı düşüncelere kapılmamak gerekmektedir. Derse başlamadan önce hangi konuda zorlanıyorsak onun üstüne gitmek gerekir. Buna göre ders sıralaması yapılmalıdır. İdeal olanı ilk önce sayısal, sonra sözel derslerin çalışılmasıdır. Motivasyonu artıran en önemli etken kişinin bir amaç belirlemesidir. Kişide motivasyon çalışma isteğini artırmaktadır.

Üniversite Sınavı İçin Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanılır?

Verimli ders çalışma programı için uzman bir kişiden yardım alınması gerekmektedir. Kişinin en başta yapması gereken konuyu eksiksiz bir şekilde öğrenmesidir. Ardından o konuya ait yeteri miktarda soru çözmesidir. Programda 4 saat matematik çalışma gibi fazla sınırlamalar getirilmemelidir. 4 saat matematik çalışılması çok verimli olmayacaktır. 40-45 dakika ders çalışılıp 10-15 dakika dinlenilmelidir. Programlar genellikle rehber öğretmenleriyle yapılmalıdır. Kişinin kendi özeline göre bir program yapılmalıdır.
Eğer Sizde

SINAV KAYGISI YAŞIYORSANIZ TIKLAYIN => Sınav Kaygısı Yaşayanlar Dikkat! 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica