enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çocuklarda Görülen Psikolojik Durumlar

Çocuklarda Görülen Psikolojik Durumlar

AŞIRI DUYARLI ÇOCUKLAR: Bu çocuklar çok iyi gözlemci olmalarının yanı sıra ürkek ve çekingendirler. Alışık olmadığı yeni ortamlardan hoşlanmadıkları gibi uyum da sağlayamazlar.Uyarılara karşı olumsuz yönden etkilendikleri için  kolaylıkla hırçınlaşır bağırıp ve hatta ağlayabilirler. Çevreyi kendi başlarına araştırmaktan hoşlanmazlar anne ya da babanın önderlik etmesini isterler. Savunma içgüdüleri zayıftır, bu tip çocuklarda güven eksikliği olduğundan dolayı anne ve babanın çocuğuna psikolojik yönden cesaret vermesi gerekmektedir. Bu yönden anne babanın baskıcı ve korkutucu ya da aşırı tepkili davranmaması gerekmektedir.
İÇİNE KAPANIK ÇOCUKLAR:Bu tip çocuklar için çevre, arkadaşları ve insanlar pek umurunda değildir. Yalnız kalmayı sevdikleri gibi kendi kendilerine oynayabilecekleri oyunları tercih ederler. Hayali yaratılan mekanik oyunlardır kendi hayal dünyasında oluşturduğu senaryo çerçevesinde sınırlı kapılar içindedirler.İletişim becerileri zayıftır konuşmaktan iletişim kurmaktan uzak dururlar. Kendilerine anlatılan herhangi bir konuyu dinlemekte ve anlamakta zorlandıkları gibi kendini ifade ederken de kısa cümleler kurarlar. Bu tür çocukların genelde sorulan sorulara cevapları ” Evet, hayır, iyi, kötü, bilmiyorum.” düzeyindedir. Bu yapıya sahip bir çocuğa sahip anne ve babaların çocuklarıyla ilgilenmeleri, yaşıtlarıyla daha çok zaman geçirmesini , sosyal etkinliklere daha çok katılmaları önerilir.
MEYDAN OKUYAN ÇOCUKLAR:Bu çocukların temel özellikleri yönetme isteği olan, inatçı,dirençli ve her şeyi kendi kontrolü altında tutmayı isteyen çocuklardır. Bu çocuklar kendi alışkanlıkları ve istekleri dışındaki değişikliklerden hoşlanmazlar. Çevrelerindeki çocuklarla ya da büyükleriyle sürekli tartışırlar. Bağırarak tepki verirler ve ısrarcı olurlar. Kendi seçimleri olan işlerde son derece başarılı olurlar fakat ekip çalışmalarında büyük zorluklar çekerler çünkü genelde uyumsuzdurlar. Mızmız değildirler bir şey istediklerinde bunu direnerek belli ederler. Bu tür çocuklara sahip anne ve babalar hakimiyetin kendilerinde olduğunu yavaş yavaş ufak şeylerle başlayarak göstermelidirler.
kişisel yapısına göre çocuklar
DİKKATİNİ VERMEYEN ÇOCUKLAR:Bu çocuklar genellikle ilgisini çekmeyen konulara dikkatini veremezler. Dikkatleri hemen dağılır ve başka şeylerle uğraşmaya, konuyu değiştirmeye ya da başka şeyler düşünmeye başlarlar. Çok unutkan olmakla birlikte gördükleri veya işittikleri herhangi bir konuyu yorumlamakta güçlük çekerler. Genel olarak başladıkları işi bitiremezler, bir konudan başkasına kayıp hem kendi açısından hem de başladığı iş açısından eksik kalırlar. Bu çocuklar ancak kendi yapılarına uygun işlerde başarılı olurlar ve bu yüzden de ”tembel ve bencil” olarak nitelendirilebilirler.
HAREKETLİ SALDIRGAN ÇOCUKLAR:Bu çocukların en önemli özellikleri son derece dürtüsel olmalarıdır. Tezcanlı olmalarıyla bilinirler akıllarına gelen şeyi anında yapmak isterler.İstedikleri bir şey gerçekleşmediğinde de, bunu elde etmek için plan yapmak yerine doğrudan fiziksel müdahalede bulunurlar.Bu çocuklar, çok yaratıcı olabilirler. Büyük bir çoğunluğunda dikkat sorunu vardır. Ayrıca bu çocuklar ,eşyalarını sürekli bir yerlerde unutur ve kaybederler.Dağınık ve dalgındırlar. Çoğunuzu anlamak ve anladığınızı ona hissettirmek kadar, onun dış dünyada daha rahat etmesini sağlayacak bir takım sınırlarıda koymak o denli önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica