enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuğunuz tırnağını yiyorsa onu bu durumdan kurtarmanın yolu baskı yapmamaktır.Baskıya maruz kalan çocuk bir şekilde bu baskıyı dışarı vurmak isteyebilir. Baskı altında kalan çocuk bir şekilde bu baskıyı dışarıya vurmak isteyecektir. Bu durum da çocuktan çocuğa farklılık göstermektedir.
Tırnak yemenin altında yatan en önemli nedenlerin başında gerginlik, huzursuzluk ve stres gelir.Çocuğunuz baskı altındaysa sürekli uyarıyorsanız daha fazla baskı altına gireceği için çocuğunuzda kaygı ve stresin şiddetinin artmasına yol açacaktır. Ebeveynleriyle sağlıklı bir şekilde iletişim kuramayan çocuğun, anne ve babasının dikkatini çekmek açısından uyarılmak istemesi de bir iletişim kurma çabasına örnektir, bunun için tırnağını yediğinde anne ve babasının onu uyaracağını bilir ve bu davranışı sergilemek ister. Bu durumda anne ve babaya düşen görev ise çocuğuyla  arasındaki bağı daha da güçlendirmek adına onu ilgisiz, sevgisiz bırakmamak ve iletişimsizlik sorununu ortadan kaldırmaktır.
Çocuğunuza bu davranışının estetik olarak güzel olmadığını, ona yakışmadığını, sağlığı açısından zararlı olduğunu sevgi yolunu kullanarak ifade etmeniz en doğru yol olacaktır. Aksini uyguladığınız taktirde ona baskı yapmak, korkutmak , şiddet uygulamak son derece yanlış olacaktır. Örneğin; çocuğunuzun en fazla tırnak yediği ya da etini kopardığı zamanlarda oyalanabileceği ve bu alışkanlığını unutturabileceğini düşündüğünüz sevdiği bir oyuncağı eline verebilirsiniz.Eğer ikna olabileceğini düşündüğünüz bir dönemde ona renkli tırnak kesme makaslarından alarak alışkanlık haline getirmesini sağlayabilirsiniz.
cocuklarda tırnak yeme alışkanlığı
Anne ve babaya bu konuda büyük bir sorumluluk düşmektedir.Eğer çalışan bir anne baba iseniz izinli gününüzde çocuğunuzla bol bol vakit geçirip ilgilenin unutmayın çocuğunuzun olumsuz davranışlarını sizin sevginiz ve doğru iletişiminiz çözecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica