Kadın.Net

Doğumun Evreleri

Doğumun Evreleri

Doğumun dört tane evresi vardır. Birincisi açılma evresi. Yani rahimin düzenli kasılmalarıyla birlikte uyumlu bir şekilde rahim ağzında kısalma ve açılma gerçekleşmesidir. Doğumun ikinci evresi bebeğin doğum evresidir. Yani rahimin tam açıklığa ulaştıktan, bebeğin dış dünyaya çıktığı ana kadar geçen dönemdir. Üçüncü evre plasentanın yani bebeğin eşinin ayrılması ve dışarı çıkması evresidir. Dördüncü evre ise doğumdan sonraki hemen erken evredir. Bu evrede de anne bebek bağlanması, emzirmenin başlangıcını içerir. Yukarıda sayılanlar doğumun evreleri ni kapsamaktadır.

Normal Doğum Yani Vajinal Doğum Nedir?

Bebeğin anne karnından dış dünyaya çıktığı an eğer cerrahi herhangi bir müdahale olmaksızın gerçekleşiyorsa buna vajinal doğum ya da normal doğum denir. Eğer doğumda herhangi bir müdahalede uygulanmazsa epizyotomi, kesi gibi. Bu durumda hatta buna doğal doğum da diyebiliriz. Bu doğumun en doğal, canlıların var olduğundan beri gerçekleştirdiği şekildir. Tüm canlılar bu içgüdüyle doğar ve doğururlar.
Doğumun Evreleri

Anne Adayı Bedenini Normal Doğum Eylemine Nasıl Hazırlar?

Aslında kadın bedeni normal doğum için mükemmel olarak yaratılmıştır. Doğum esnasında zaten bir takım hamilelik esnasında fizyolojik değişimler olur. Örneğin rahime ve genital bölgeye giden kan akımları artar. Eklemler gevşer vs. Fakat yinede anne adayı daha kolay ve daha rahat bir doğum arzuluyorsa doğuma hazırlık eğitimi almasını öneririz ve öğretiriz. Doğuma hazırlık eğitiminde rahime giden bağları esneten perine kaslarını kuvvetlendiren birtakım egzersizler öneriyoruz. Ayrıca bebeğin başının pelvis ya da kalça kemiğine girmesi ve bu kalça kemiğinin içinde yol alabilmesi için doğum esnasında annenin kullanabileceği aktif doğum pozisyonları öğretiyoruz. Yine doğum esnasındaki ağrıyla annenin başa çıkabilmesi için birtakım nefes egzersizleri ve meditasyon teknikleri öğretiyoruz. Bunlar doğum için çok faydalı oluyor.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Her doğum kendine özeldir ve bebeğe özeldir. Fakat ortalama ilk doğumunu yaşayan annelerde doğum 11-12 saat sürmekte. Fakat bazen 18 saate kadar da uzayabilmektedir. İkinci veya daha sonraki doğumlarda ortalama 5-8 saat sürer diyebiliriz. Fakat çok daha kısa sürdüğü de olur. Epidural analjezi alan annelerde bu süre 1-2 saat daha fazla uzayabilir. Ama her bebeğin ve her annenin doğum için ihtiyacı olan zaman birbirinden farklıdır. Bu zamana saygı duymak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica