Kadın.Net

5. Hafta Hamilelik

5. Hafta Hamilelik

Gebeliğinizin 5.haftasındasınız ve embriyo artık hızla büyümeye başladı. Gebeliğin 5.haftasında embriyo bütün organlarının meydana geleceği ektoderm, mezoderm ve endoderm katmanlarıyla oluşuyor.
Bebeğinizin omurilik, beyin, omurgasının meydana geleceği nöral tüp, ve üst katman ektoderm bölgesinde gelişimine başlıyor. Söz konusu bu katman bebeğinizin derisini, saçlarını, tırnaklarını, meme bezlerini, ter bezlerini diş minesini büyütecek olan katman.
Orta katman denilen mezoderm bölgesinde kalp ve dolaşım sistemi oluşmaya başlıyor artık. 5.haftada kalbi odacıklar olarak ayrılıyor ve bu şekilde atıyor. Mezoderm bebeğinizin kaslarını, kıkırdak dokusunu, kemiklerini oluşturan katmandır.
Üçüncü olarak da endoderm katmanı bebeğinizin akciğerlerini, bağırsaklarını, boşaltım sistemini, tiroitlerini, karaciğerini, pankreasını oluşturan katmandır. Bu katmanda ilkel plasenta ile göbek kordonu da oluşma evresidir.
5.hafta gebeliğinde göğüsler gerginlik, hassasiyet, halsizlik, çok sık idrarara çıkma gibi problemler artar.
Çoğul gebeliklerde 5.haftada annenin tekil gebeliklere göre daha fazla kalori alması gerekir. Gün içinde 600 kalori çoğul gebeliklerde anne adayı için yeterlidir.
5 hafta gebelik
Gebeliğin 5.haftasından düzenli olarak spora başlamanız tavsiye edilir. Daha dirençli olmanız için yapabileceğiniz egzersizler aynı zamanda fazla kilo almanızı da engeller. Ancak buna karar verirken kesinlikle doktorunuzdan bilgi almalısınız. Zira aşırı egzersizler, yanlış egzersiz hareketleri gebeliğe zarar verebilen ciddi sorunlara sebep olabilir. Bunun içine hafif tempolu yürüyüşler en ideal spordur.
Gebeliğin ilk haftaları bebeğin sağlıklı gelişimi için önem arz eder. Bu ilk haftalarda düzenli olarak kontrollere gitmek olası sağlık sorunlarının tespiti ve engellenmesi açısından çok önemlidir. Kronik hastalığınız olması halinde ilaçların kullanımı veya bırakılması gibi bebeğin gelişimi için çok önemli olan bir konuyu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.
Gebeliğin 5 haftasında ilk haftadan itibaren olması gerektiği gibi sigara ve alkol kullanımından uzak durmak ve sigaralı ortamda bile bulunmamak gerekir.
İş hayatınız eğer metal ve radyasyon ağırlıklı bir iş ise işinize ara vermeniz veya iş değiştirmeniz gerekir. Böcek ilaçları, musluk suyunda kurşun, bazı temizlik malzemelerinden uzak durmanız gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica