Kadın.Net

5 Adımda Çatlak Dudaklara Çözüm

5 Adımda Çatlak Dudaklara Çözüm

5 Adımda Çatlak Dudaklara Çözüm

1- Dudak Yalamak

Dudak yalamak çatlakların en başta gelen nedenlerindendir. Dudaklarınızı yaladığınız zaman ıslak olan dudaklarla ihtiyacı olan nemin sağlandığını düşünürsünüz ama durum öyle değildir. Dudakların yalanması süreklilik haline gelmesinin nedeni dudaklar yalandıktan sonra kötü hissedilmesine neden olur ve bu durumda sürekli yalanma ihtiyacı hissi uyandırır. Durum böyle değildir dudaklar yalandıkça neminin kaybolmasına yol açılır. Parçalayıcı özelliği bulunan tükürük içeriğinde parçalayıcı enzimlerle doludur. Hassas dudaklar tükürükte sindirim eylemi için bulunan enzimlerin karşısında güçsüz kalır ve dirençsiz düşerek hassas olan ciltte çatlamalara neden olur.

2-  Dudak İçin Merhemler

Dudaklar için üretilen bütüm merhemler eşit yapılmamıştır. Dudaklarınız bol nemli bir dokudan kupkuru bir dokuya geçiş yaptıysa ne oranı en yüksek olan merheme ihtiyacınız olacaktır. Dudak merhemi seçerken elinize geleni almayın. İçeriğindeki maddeleri inceleyerek faktörlü dudak merhemi almalısınız. Ağrılı bir süreç içindeyseniz kuruyan ve çatlayan dudaklarınızın ağrısının geçmesi için Kafur ve mentol içerikli merhemler tercih edebilirsiniz. Dudak merhemini azar azar sık sık sürebilirsiniz aksi durumda yalama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Öte yandan gece uyurken dudak merhemini kullanmanızda yarar olacaktır.

3- Anemiyle Savaşın

Dudak çatlakların için her yolu denediniz yalamayı bıraktınız ve iyi bir merhem kullanmaya devam ettiniz. Fakat bunların hiçbiri size çözüm sağlamadıysa bu durumda bir kan tahlili işinize yarayacaktır. Demir eksikliğinde görülen dudak çatlakları için demir takviyesi almalısınız.  Doktor yardımıyla demir eksikliği tedaviniz var ise çözmek için kullanacağınız ilaçlara destek olarak aldığınız besinlerinde demirinizi yükseltecek oranda olmasına özen göstermelisiniz.

4.-B Vitaminin Eksik Olması

Bir çok neden B vitamini eksikliğine neden olabilmektedir. B vitamini eksikliği iyi beslenmediğiniz zaman karşınıza sorun olarak çıkabilir. Bu nedenle B vitamini ağırlıklı olan besinleri tüketmeniz gereklidir. Çatlamış dudaklar demir gibi düşük B12 vitaminin eksikliğinin bir habercisi olabilir. Çatlak dudaklar için bir çok yöntem denediniz ve geçmediyse mutlaka bir kan tahlili ile vitamin ve demir eksikliğinize baktırmalısınız. Eczanelerde bulunan E vitamini kapsülünü dudaklarınıza tedaviye yardımcı olmak için sürebilirsiniz.

5- Enfeksiyon

Çatlak dudaklar için bazen merhemler yeterli gelmeyebilir ve bu durumda uzman yardımı oldukça büyük önem taşır. Dudaklarda oluşacak bakteri, virüs ve mantar gibi enfeksiyonlar hastalık ilerlemeden çözümlenmesi gereklidir. Bu nedenle geç olmadan uzman yardımı almalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica