enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Yaşam Boyu Güzel Bir Cilt

Kırışık ve sarkmış bir cilt, geçip giden yılların kaçınılmaz sonucu değil karşı koyabileceğiniz bir hastalıktır. Eğer işe hemen şimdi başlarsanız görünümünüzden mutluluk duya­bilir, kendinizi mükemmel hissedebilir ve yaşantınızın her gününde güzel bir cildin ve optimum sağlığın tadını çıkar­tabilirsiniz. Ve tüm bunlar için artık pahalı ve zor bir yol olan plastik cerrahiye ihtiyacınız yok.

Yaklaşık yirmi yıllık bir bilimsel araştırmanın sonunda, yaşlanmanın işaretlerini önleme konusunda doğanın en güçlü besleyici maddelerini cildinizin hizmetine sokan tümüyle doğal, devrimci bir yaklaşım keşfettim.

Connecticut’taki dermatoloji çalışmalarımda, akneden pigment düzensizliğine, mor halkalardan bozuk cilde, ince çizgilerden sarkık deriye ve ciltteki parlaklık kaybına kadar genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan her türlü cilt proble­minde “cosmeceutical”ları kullandım. Çeşitli toplumsal gruplardan, ilk gençliklerini yaşayanlardan büyük babalara, ev kadınlarından ünlülere kadar yüzlerce hastam oldu ve hepsi ofisimi mükemmel sonuçlarla terk ettiler. Siz de programımı izleyerek aynı sonucu elde edebilir, kırklı, ellili, atmışlı ve hatta daha ileri yaşlarınızda genç, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yaşam Boyu Güzel Bir Cilt

Elbette ki, dışarıdan güzel görünen bir cilt, içte de sağlıklı olmayı gerektirir. Hiç hasta birinin kusursuz bir cilde ve parlak bir ışıltıya sahip olduğunu gördünüz mü? Sanmı­yorum. Güzel bir cilt şişede satılmaz, ancak cildiniz dışarıdan yaptığınız -kremler, jeller, hassas sabunlar- bakımı ve göster­diğiniz özeni takdir edecektir. Yine uykusuzluk, sigara, aşırı alkol kullanımı, düzensiz beslenme, A, C ve E gibi vitaminleri yeterince almama şeklinde içerden verdiğiniz hasarın da bedelini ödeyecektir.

Mükemmel Bir Ten İçin İyi Beslenme

Kızım Catie, henüz iki yaşında olmasına rağmen ömür boyu sağlıklı ve güzel bir cilt için gerekeni şimdiden yapıyor. Her sabah kahvaltı için kucağıma tırmanıyor, çatalını istiyor ve iştahla ızgara somon balığı, çay üzümü ve çilekten oluşan kahvaltıma saldırıyor. Catie, ne tatlandırılmış tahıllar ne de hamur işleri yiyor. Aslında benim kahvaltımı o kadar çok seviyor ki bazı günler işe aç gitmek zorunda bile kalıyorum. Sıra dışı kahvaltımız, cildimizi ve vücutlarımızı genç ve diri tutmak için onbeş yıllık araştırmam boyunca geliştirdiğim sağlık ve beslenme planının yalnızca bir parçası. Beslenmeye ve sağlıklı yiyeceklere ilgim bir dermatolog için Özellikle de cerrahi müdahale, lazer ve diğer ileri teknoloji ürünü tedavilerin mesleğimin odak noktası olduğu günümüzde alışılmadık gelebilir.

Hep zamanın biraz ilerisinde olduğumu düşünmü­şümdür. Sağlıklı ürünler satan dükkanlar ve fitness salonları ile dolu günümüz dünyasında, doktorların bir zamanlar beslenmenin koruyucu hekimliğin önemli bir parçası oldu­ğunu reddettiklerine inanmak zordur. Fakat, Michİgan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdiğim 1979 yılına geri döndüğümüzde beslenme araştırmaları (ve bu bağlamda egzersizin yararlan) adeta duyulmadık bir şeydi.

Benim beslenmeye ilgim tıp fakültesine girmeden önce başlamıştı. Benzimin solukluğundan, akneden, alerjilerden ve bitkinlikten çok çekmiştim ve bu yüzden de konuyla ilgili bulabildiğim her şeyi okumaya başladım. O zamanlar her şey, C vitamininin güçlü taraftan Dr. Linus Pauling ve beslenme uzmanı Adele Davis tarafından yazılanlar anlamına geliyordu. Vitaminleri kendi kendime denemeye başladım ve hem cildimde hem de alerjilerimde düzelme olduğunu, enerjimin arttığını memnuniyetle gördüm.

Üniversiteden sonra kısa bir süre orduda kaldım, Müsküler Distrofl Birliği Connecticut bölümü yöneticisi oldum. Beslenme üzerine yapılan araştırmaları izlemeyi sürdürdüm. Özellikle müsküler distrofl hastalarının yüksek dozda E vitamini aldıklarında iyileşme gösterdiklerine dair kanıtlar ilgimi çekiyordu. Vitaminlere, kronik ve şifasız hastalıkları tedavi edici ajanlar olarak bakmaya başladım. Tıp fakültesine girdiğimde, beslenme konusuna olan ilgim beni tuhaf kişi yaptı. Sınıf arkadaşlarım çatlak olduğumu düşünüyorlardı. Yemeklerin ardından vitaminler yutuyor, Michigan kışlarının soğuk ve karanlık sabahlarında sarınıp sarmalanıp koşuyordum. O günlerde tıp yalnızca tedavi etme anlamına geliyor, korumayı içermiyordu. Ve profesör­lerimiz en ufak bir eleştiriye dahi hoşgörü göstermiyordu. Derse gittiğim bir öğleden sonrayı asla unutamayacağım, sınıf arkadaşlarımı sınıfın bir köşesinde gizlice fısıldaşırken bulmuştum. Önce bir sınav için kopya hazırlıyorlar sandım. Ardından ellerindekinin 15 yıl sonra tıp çevrelerince kabul edilecek ve yaşam kurtarmaya yardım edecek olan Homosist, vitamin B ve kalp hastalığını önleme üzerine bir araştırma olduğunu fark ettim. Fakat o zamanlar biz öğrenciler böylesi şeylerin profesörlerimizden saklanması gerektiğini düşü­nüyorduk. Bu konulara yönelik en ufak bir ilgi belirtisi bizim ciddi tıp öğrencileri olmadığımız anlamına gelirdi.

Neyse ki tıp fakültesi beni caydıramadı, kendi deneyimlerimse ilgimi ateşledi. C vitaminine olan inancım güçlüydü ve zorlu ders programım sırasında, meyve suyuna C vitamini tozu karıştırarak enerjimi gün boyunca yüksek tuttum. Aniden gelen bir fikirle, biraz C vitamini tozunu su ile karıştırarak yüzüme sürdüğümde ise tahriş hemen hafif­lemişti. Ancak bunu bilimsel bir deney olarak düşünmek zordur. Bu, C vitamininin iltihaplanmaya iyi geldiği konusunda çok erken bir kanıttı.

Cosmeceutical Alternatif

Yale Üniversitesi’ne ilk girdiğimde, besinlerin sağlık ve hastalıklar üstündeki rolünü ciddi bir şekilde araştırmaya başladım ve daha sonra Detroit’te, Henry Ford Tıp Merkezi’nde sürdürdüm. O zamana kadar doktorlar ve bilim

adamları, tıbbın birçok alanında hem tedavi hem de sağlığı koruma çerçevesinde besinlerin önemini kabul etmişlerdi. Cilt bakımında, besleyici “cosmeceııticariarın kullanımı konusunda bilimsel araştırmamı 15 yıl boyunca yürüttüm. Besinlere olan güçlü inancım çalışmamın temelini oluşturdu. Cildin yaşlanması ile ilgili problemlerin düzeltilmesi için yaygın olarak uygulanan ve diğer dokuları da etkileyen bazı tedavilerin hayal kırıcı sonuçları üzerine oldukça endişe duyarım. Hastalarımdan çoğu, bana gelmeden önce cilt problemlerini düzelttirmek için yüz gerdirme ve dermabrasion (Deri üzerindeki benleri ya da geçirilmiş lezyonun bıraktığı izi ortadan kaldırma amacıyla yapılan kazıma işlemi) gibi cerrahi müdahaleleri yaşamışlardır. Böylesi cerrahi tekniklere özgü sınırlara hazırlıklı olmadıklarından hayal kırıklığına uğramışlardır. Cerrahi müdahaleler ve lazer tedavisi sonrasında esmer hatta açık kumral ciltler için bile izler ve düzensiz pigment gibi problemler yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Yüz gerdirme, operatör ne kadar yetenek­li olursa olsun gergin, yapay bir etki yaratabilir. İtiraf etmeliyim ki hastalarımın uzman pazarlama ve harika ambalajlama dışında fazla bir şey sunmayan ürünlere har­cadıkları paralar beni her zaman şaşırtmıştır.

Araştırmam sırasında cilt bakımı konusunda pek çok seçenek ortaya çıkardım. Kitapta daha sonra açıklayacağımız bir kavram olan antioksidanlara dayalı çığır açıcı bir yaklaşım geliştirdim. Antioksidanlar deri hücrelerinin yaş’la birlikte gelen hasarını önleyebilir hatta iyileştirebilirler bile. Yumuşak, parlak, daha genç görünümlü cilt, antioksidanların mem­nuniyet verici sonuçlarıdır.

“Cosmeceutical” terimi, basit bir kozmetik veya nem­lendiricinin ötesinde faydalar sağlayan bir cilt tedavisinin ifadesidir. “Cosmeceutical”lar, ilaç olarak kabul edilmedi­ğinden FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından kullanımı düzenlenmemiştir.

Geliştirdiğim “Cosmeceutical” program şunları içerir:

♦   Vitamin C esterler

♦   Alfa lipoik asit

♦    DMAE (dimetilaminoetanol’un kısaltması)

♦    E vitamininin yüksek etkili formu Tokotrienol’ler

♦   Alfa hidroksi ve beta hidroksi asitler

Bu maddeler, yumuşak ve tümüyle doğal, hepsinden önemlisi diğer dokuları etkilemeden çalışırlar. Benim kozme­tik programımı, sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile birleştirerek yaşamınızın geri kalanında güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica