enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

36. Hafta Hamilelik

36. Hafta Hamilelik

Gebeliğin 36. haftasından itibaren artık gebelik kontrolleriniz haftalık olarak ilerleyecek. Hamilelik sürecinizin tamamlanmasına artık ortalama 4 hafta kaldı. Şayet ilk gebeliğiniz ile muhtemelen aklınızda sürekli nasıl olacak endişesi olacaktır. Doğum yapacağınız hastane, doğum sonrası kalacağınız odanızı görmek sizdeki bu endişeleri yok edecektir. Mutlu sona yaklaştığınız bu dönemlerde erken doğum bile yapsanız endişelenmeyin bebeğiniz hiç problem yaşamadan hayatına devam edecektir. Bebeğiniz artık doğum kanalına girmeye başlayarak, başıyla kasıklara basınç ve ağrı yapar. Bunun yanında mide yanması, solunum ve sindirim zorluğu sorunlarınız da azalacaktır. Ancak mesaneye yapılan baskı sebebiyle idrara çıkma isteği daha çok artacaktır.
36 hafat gebelik
36. hafta gebelik döneminde karnınızın üst tarafında bir boşluk ve buna bağlı olarak bir rahatlama hissedeceksiniz. Bebeğin hareketlerini karnınıza dışardan bakarak görebileceksiniz. Bebeğinizin attığı sert tekmeleri daha net görecek ve hissedeceksiniz. Bu dönemde yalancı doğum ağrıları yaşayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, yalancı doğum ağrıları hem düzensiz olur hem de şiddeti oldukça azdır. Hemen istirahat pozisyonuna geçtiğinizde bu yalancı doğum ağrılarının geçtiğini fark edeceksiniz. Gerçek doğum ağrıları ise hem daha düzenlidir hemde daha ritmiktir. Şiddeti giderek artan ve ağrıları sıkaşan bir ritim izler.
Bebeğiniz gebeliğin 36. haftasında ortalama 50 cm boyunda ve 2700 gram ağırlığındadır. Başının çevresi ile karın çevresi birbirine yakın ölçülerdedir. Bu haftadan itibaren yağ birikimi yavaşlayacağı için kilo artışında azalma görülecektir. Bebeğin bedenin kaplayan tüycüklerin çoğu kaybolur. Tüm organları oluşmuş ve artık fonksiyonlarını yerine getirmektedir ve damakları iyice sertleşmiş haldedir.
Bu dönemde annenin terleme oranı çok yükselir. Bu sebeple anne adayı terlemeyi perdeleyecek deodorant, parfüm kullanmak ister ancak bebeğe zarar vereceğinden korkar. Bu tür deodorantlar, parfümler deriden geçebilen özelliğe sahiptir. Bu sebeple deri üzerine yerine kıyafetler üzerine çok az miktar ve seyrek aralıklarla kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica