Kadın.Net

30.Hafta Hamilelik

30.Hafta Hamilelik

Gebeliğin 30.haftasından itibaren annenin sol yan tarafına yatmasında büyük fayda var. Vücutta kanı kalbe taşıyan ana toplar damarlar karnımızda sağ tarafımızda bulundukları için sağ tarafımıza yattığımız zaman büyük damarlara baskı oluştururlar. Vücudun kalbe daha iyi bir şekilde kan taşıması için sol tarafa yatmak gerekir. Genelde anne adayları böyle yatmaya alışık olmadıkları için zorlanabilirler o halde karnınızın altına bir yastık koyabilirsiniz. Bu sizi büyük oranda rahatlatır ve zaten bir süre sonra bu pozisyonda yatmaya da alışırsınız. Anne adaylarında reflü yani mideden yemek borusuna asit kaçmaması için yemekten hemen sonra uzanmamalarına dikkat etmelerini öneririz. Mide yanması ya da mide ağrısı özellikle gebelikte büyük bir sorundur bu nedenle asitli yiyeceklerden uzak durulması simit, poğaça gibi hayvansal yağların kullanıldığı yiyeceklerin tüketilmemesi ve midenin tıka basa doldurulmaması gerekir.
30 hafta hamilelik
Mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önlemek için başın altına ek yastıklar konularak baş yükseltilebilir. Mide yanması da zaten aynı sebeple oluşur. Yani mide yanması sorunu yaşıyorsanız o halde mide asidiniz yemek borunuzu bir hayli tahriş ediyor demektir. Yemek borusu aside karşı savunmasızdır. Bu nedenle mideniz yandığı sürece yemek borunuzda kalıcı değişiklikler olur. Eğer bir türlü geçmeyen mide yanmalarınız varsa o halde bunu mutlaka doktorunuza söylemeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu durumun kontrolden çıkmaması gerekiyor. Doktorunuzun size vereceği asit kaçağını önleyecek ilaç sayesinde durum kontrol altına alınabilir ve siz de artık rahat bir nefes alabilirsiniz.
Daha önceki haftalarda bahsettiğimiz lanugo adlı tüycükleri hatırlayacaksınız. Bunlar gebeliğin önceki haftalarında oluşup bebeğin vücudunu saran tüycüklerdi. İşte lanugo adı verilen bu tüycükler artık bu haftadan itibaren kaybolmaya başlayacak. Bebek artık tıpkı bizler gibi göz kapaklarını kolaylıkla açıp kapayabilecek. Ayrıca gebeliğin 30.haftasında bebekte radikal bir değişim olarak nitelendirilen bir gelişmede meydana gelmektedir. Bebeğin vücudundaki kemik iliği artık kan yapma işini yavaş yavaş karaciğerden kendine çekmeye başlayacak. Bu muhteşem gelişmeden sonra yazımızın bu aşamasından sonra artık size bebeğiniz doğduğu andan onu besleyebileceğiniz tek gıda olan süt hakkında tavsiyelerimiz olacak.
Bu haftadan itibaren artık yemenize, içmenize ve uyumanıza çok dikkat etmeniz gerektiği gibi sütünüzün bebeğinizi beslemeye yetmesi için süt yapmaya odaklı ek besinler almalısınız. Ve doğumdan sonra pek çok annede yaşanan emzirme sorunları hakkında da artık bilgi edinip, önlem almaya başlasanız iyi olacak. Bizim size önerimiz anne sütü yapma konusunda oldukça etkili olan ayva hoşafı olacak. Eğer yazın doğum yapacaksanız o halde kışın buzdolabınızın dipfrizini bol bol ayvayla doldurun. Doğumdan sonra ayvaları kaynatıp suyunu için. Bunun gibi pek çok gıda süt için çok etkilidir. Doğum yaklaştıkça doktorunuz size bu konu hakkında gerekli tavsiyelerde bulunacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica