Kadın.Net

13 haftalık gebelik

13 haftalık gebelik

Gebeliğinizin 13.haftasında bebeğiniz hemen hemen bir şeftali büyüklüğünde olup baş kısmından gövde kısmına kadar olan uzunluğu 6 buçuk ya da 7.8 cm kilosu ise 13 gramdır. Bu durum sizi şaşırtmasın çünkü hamileliğiniz süresince bebeğiniz çok hızlı bir şekilde gelişip büyüyecek. Tabii bebeğiniz büyürken siz de aynı kalmayacaksınız, sizde de bebeğinizin büyüme hızına bağlı olarak pek çok değişmeler meydana gelecek. Örneğin rahminiz her hafta bebeğiniz büyüdükçe beraberinde büyüyecek. Öyle ki siz göbeğinizin hemen 10 cm altında rahminizin kenarını hissedebilirsiniz. Özellikle sabahları yoğun olan mide bulantınız hala devam etmiyorsa siz de bebeğinizle birlikte kilo alacaksınız. Ve kendinizi ne kadar iyi hissederseniz iştahınızın da o oranda açık olacak.
Gebeliğin 13. haftasından itibaren fetal büyüme büyük bir hız kazanır. Ve bu hızlı büyüme 24. haftaya kadar devam eder. 7. haftan itibaren iki kat büyüyen bebeğin kilosunda ve boyunda da belirgin farklılıklar oluşur. Bebeğin gelişimi sırasında ilginç olarak başın büyümesinin daha yavaş olduğunu söylemek gerekiyor. Bebeğin başı bedenine oranla çok daha yavaş büyür. Bebeğin başı 13. haftada kalçaya kadar olan kısmın hemen hemen yarısı kadardır. Bebeğin başının vücudu kadar olması için geçen süre 21 haftadır yani 21. haftada bebeğin başı bedenin büyüklüğüne ulaşmıştır. Bundan sonrası için de artık fetal baş büyüme yavaşlar ve fetal vücut büyümesi hız kazanır.
13.hafta gebelik
Bu haftadan itibaren zaten bir insan görünümüne kavuşan bebeğinizi yüzünün hatları ve kıvrımları daha belirginleşerek netleşir. İlk haftalarda birbirinden uzak olan gözler artık bir birine daha yakınlaşmıştır. Kulaklar da başın yan kısmında artık olması gereken şekli almıştır. Dış üreme organları da doktor muayenesinde rahatlıkla anlaşılacak kadar belirgin ve gelişmiştir. İlk haftalarda göbek kordonundan biraz daha büyük bir şişlik şeklinde bebeğin vücudunun dışında gelişen bağırsak artık 13. haftada karın boşluğuna doğru kaymaya başlar. Nadir olarak da görülse bazen bu durum gerçekleşmez. Fakat bu ciddi bir durum sayılmaz, ameliyatla giderilebilir.
Bu haftadan itibaren sizde de belirgin şekilde bel kalınlaşması görülecektir. Bu nedenle artık size daralan kıyafetleriniz yerine daha geniş kıyafetler giymeniz gerekecek. Karnınızda, göğsünüzde, kalçanızda ve kollarınızda çatlaklar oluşacaktır. Çatlakların minumum düzeyde oluşması için yavaş kilo almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca gebelik sırasında bol su tüketmeniz, bol sebze ve meyve yemeniz, güneşin zararlı olduğu saatlerde dışarı çıkmamanız ya da çıkarken önlem almanız da sizin için çok önemli faktörler arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica