Kadın.Net

Truebeam Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Truebeam Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Radyoterapide kullandığımız linear accelerator cihazlarının en yeni modelidir. Normal ışın akışının biraz daha derine biraz daha az saçılmalı ve biraz daha hızlı verilmesini sağlıyor. Bu yüzden de son dönemde artık birtakım tedavilerin daha hızlı yapılması önem kazandığı için ve özellikle radyocerrahi ya da hipofraksiyone dediğimiz az sayıdaki gün içindeki yüksek doz verilmesinin yöntemi uzadığında hastalar birtakım olumsuzluklar yaşıyorlar. Bunu halletmeye çalışan bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde hastaların tedavi masasındaki kalış süresi azalıyor. Ama bir yandan da ışınların daha ve etraftaki dokuları daha iyi koruyarak verilmesi mümkün hale geliyor.

Truebeam aslında eskiden beri kullandığımız cihazların aynısının ışın veriliş şeklinin ve ışın doz hesaplarının farklılığıdır. Yani; bir nevi eskiden beri kullandığımız cihazların yenilenmiş, modernize edilmiş halidir. Günün şartlarına isteğimize göre biraz daha düzeltilmiş hali diyebiliriz. Çünkü bu cihazlarla zaten yapmakta olduğumuz birçok tedaviyi yani radyoterapi veya onkoloji alanında radyasyonun gerektirdiği bütün edavileri aynen uygulayabiliyoruz. Ama verdiğimiz ışını biraz daha derine ve etrafa saçılmaksızın ve hızlı süre içinde verme gibi bir yenilikle karşı karşıyayız.

Truebeam Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır

Truebeam Tedavisi Kimlere Uygulanabilir? 

Truebeam gerektiğinde bütün radyasyon onkolojisinin ilgi alanındaki hastalara uygulanabilir. Uygulanamadığı kısıtlamaları söylemek belki daha uygun olabilir. O da radyasyonla büyük bir reaksiyon vereceği düşünülen alerjik bünyesi olan, tam nedenini bilemediğimiz bazı reaktif cilt hastalıkları olan, radyasyonla bağlantılı ciddi bir yan etki beklediğimiz çok küçük bir hasta grubu dışında ve tabii ki hamile olduğu bilinen kişilerde çok gerekmedikçe uygulanmaz. Onun dışında neredeyse gerekli olduğu bütün hallerde herkese uygulanabilir.

Truebeam Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır?

Onkoloji alanında radyasyonla tedavi gerektiği bütün olgularda truebeam kullanılabilir. Zaten var olan kullanım şekillerinin biraz daha iyi şekilde verilmesini amaçladığımız için endikasyonlarda bir değişiklik yok. Ama uygulanış, veriliş şekillerinde bir değişiklik var. Yani eskiden beri kullandığımız tedavileri belli bir amaca yönelik verirken bunun daha kısa süre içinde ve daha derine gidecek şekilde verilmesi mümkün. O yüzden de diyebilirz ki truebeam teknolojisiyle bildiğimiz bütün onkoloji tedavilerde bir yeriniz var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica