Kadın.Net

Sırt Tutulması Nedir? Neden Olur?

Sırt Tutulması Nedir? Neden Olur?

Omurganın etrafını destekleyen sırt kaslarının, kasılması sonucunda oluşan duruma sırt tutulması denir.  Bu durum daha çok ani sıcaklık değişikliklerinde görülür. Örneğin banyo yapıp çıktıktan sonra, saçlarınızın soğuk kalması, saçlarınızın sırtınızı ıslatması ve vücut sıcaklığınız la beraber oluşturduğu o sıcak, soğuk kontrast, bu sırt tutulmasına yol açabilir. Ani alacağınız bir rüzgar, yapacağınız ani bir hareket ya da yapılan ters hareketler, bu tutulmaların hepsine neden olabilecek şeylerden bir tanesidir. Genelde sıcak uygulamalarla, istirahatlerle ve düzenli yapılan egzersizlerle geçmesi mümkündür.

Sırt Tutulmasının Stres İle İlişkisi Var Mıdır?

Sırt kaslarının tutulmasında, kulunç ağrılarını da unutmamak gerekir. Çünkü kulunç ağrılarıyla hastalar, sırtım ağrıyor diye doktora başvurabiliyorlar. Bu sırt ağrılarının, en büyük nedenlerinden bir tanesi kulunçlar nedeniyle olmaktadır. İş yükünüz arttığında, baskı arttığında, stres arttığı zaman, bu aralarda ağrılar daha çok artar pozisyona gelir. Eğer siz iş yükünüzü hafifletebiliyorsanız, birazda olsa kendinize telkinlerde bulunup, stresinizi ve baskıyı azaltabiliyorsanız, bu ağrıların oluşumunu da engellemiş olursunuz. Fakat iş ortamında bu strese devamlı maruz kalacağımızı düşünürsek, iş baskısının her zaman olacağını düşünürsek bu tutulmalardan kolay kolay kurtulamayız. Ama düzenli yapacağınız egzersizler hayatınızı değiştirdiği gibi, bu tutulmaları da engelleyecektir.
Sırt Tutulmasının Nedenleri Nelerdir

Sırt Tutulmasında Sıcak Jeller Faydalı Mıdır?

Sıcak ortamlar sırt tutulması için son derece iyi bir ortamlardır. Sırt tutulması, kas spazmı olduğu için, kas spazmını da en iyi yenecek şey sıcak ortam olacaktır. Bunun yanında sıcak uygulayacağınız bazı jeller, sıcak su torbaları, yapacağınız sıcak banyolar ya da sauna, hamam, jakuzi ve kaplıcalar gibi aklınıza gelebilecek her türlü sıcak ortam sırt tutulmalarını rahatlatacaktır. Bunun düşüncesi de şudur, eğer siz o bölgeye sıcak uygulaması yaparsanız kaslar gevşemeye başlayacağı için, bu tutulmalarda daha çabuk iyileşme süreci gösterecektir.

Sırt Sağlığı İçin Masajın Faydası Var Mıdır?

Masaj yaptırmanın sırt sağlığı açısından kesinlikle çok faydası vardır. Nedeni de şudur, insanlar omuzun üstündeki boyunla, sırt bölgesi arasındaki kas bölgelerinin ağrılarının, çoğunlukla kulunç bölgeleri vardır. Bu kulunç ağrılarını hastalar sırt ağrısı ve boyun ağrısı şeklinde tarif ederek doktora giderler. Bunlardaki en büyük fayda sizin kulunç dediğiniz sert noktaların, uygun kişiler tarafından ezilerek yapılacak olan masaj bunları gevşeteceği için bu tarz ağrılarınızın daha sık oluşmasına veya daha az görülmesine neden olacaklardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica