Kadın.Net

Bel Ağrısı Yaşayanlar DİKKAT!

Bel Ağrısı Yaşayanlar DİKKAT!

BEL AĞRISI NEDİR?
Bel ağrısı günlük hareketleri kısıtlayarak, ayata durmayı, yürümeyi ve  oturmayı bile zorlaştıran, ağrılı ve  sıkıntı veren bir şikayettir. Beli ağrısı yaşayanlar  genelde h fıtıktan şüphelenir ama bel ağrısının başka pek çok nedeni olabileceği bilinmelidir. . Ağrı derecesi  kişiden kişiye göre değişir, ve tam olarak ölçülemediği için, sadece ağrıdan yola çıkarak bu duruma neyin sebep olduğu anlaşılamaz. Başarılı  bir doktor tarafından sorulacak doğru sorularla bel ağrısı sebebi kolaylıkla  tespit edilebilir.
TEŞHİS NASIL KONULUR?
Bel ağrısı nadiren  enfeksiyon, kırık  ya da kanser gibi daha ciddi bir hastalıklar neticesinde de  oluşmuş olabilir. Daha ciddi bir hastalık nedeniyle oluşan ağrılar, 60 yaş üzeri kişilerinde, kanser geçmişi, fazla alkol veya uyuşturucu kullanımı  olanlarda, diyabet ya da osteoporoz gibi altta yatan tıbbi problemleri bulunanlarda ve dinlenmede bile şiddetli ağrı yaşayan hastalarda daha çok görülür. Ağrının bacaklara yayıldığı durumlarda, bağırsak bozukluklarında acil tıbbi müdahale  yapılması gerekmektedir. Altı haftadan  uzun süren  ağrılarda da, tıbbi muayene tavsiye edilir. Kişi kulaktan dolma bilgilerle herhangi bir ilaç kullanmamalı, ve tedavi sürecine başlamamalıdır. Yanlış yapacağımız bir hareket veya ilaç kullanımı sizi sağlığınızdan edebilir.
 
bel ağrıları
 
BEL AĞRISININ BAZI SEBEPLERİ
-STRES VE YOĞUN TEMPO: Stresin ve yoğun temponun  vücudumuza farklı şekillerle zarar verdiğini bilmemiz gerek. Bunlardan biri de bel ağrısıdır. Stres hormonu sebebiyle gerilen bel kasları, bel ağrısına sebep olur. Özellikle iş hayatındaki yoğun  stresle birlikte, gün içerisinde gerilen vücut bir şekilde dışarıya bir sinyal gönderir. İşini sevmeyenler, tüm gün başka bir yerde olmayı isteyenler  ve stres altında çalışanlar bel ağrısından şikayet edebilirler.
-KAS AĞRILARI: Bel ağrılarının aslında bir çoğu kas kaynaklıdır. Normalde alışık olmadığınız kadar ağır bir aktivite neticesinde, bel bölgesindeki kaslarda gerilme yaşanabilir. Bavul taşımak, ağır yük kaldırmak  ya da uzun bir yolculuk sonrası beliniz ağrı oluşabilir ve bu tip ağrılar biraz dinlendikten sonra sona erer. Mevsim değişiklikleri, klima çarpması gibi etkenler de kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir.
-BEL FITIĞI: Bel fıtığının ayrı çeşitleri vardır ve  her bel fıtığı  ameliyat şartı gerektirmez. Fıtık ameliyatında fıtıklaşmış disk boşaltılır. Ameliyat sonrası dikkat edilmezse fıtık yeniden o bölgede  oluşabilir. Sigara içilmemeli, kilo almamaya dikkat etmeli ve mutlaka  bel sağlığına uygun bir yatakta yatılmalıdır.
    BEL AĞRISINDA RİSK GRUBU
– Fazla sigara içenler
-Yeni ameliyat olmuş yatağa bağlı kişiler
-Yoğun sıkıntı ve stres
-Uzun süre ayakta kalma
-Genetik faktörler. Daha önce aileden birinde bel ağrısı görülenler
-Romatizması olanlar
-Şeker ve tansiyon hastaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica