Kadın.Net

Selülitle Savaş

Selülitle Savaş

“Portakal kabuğu görüntüsü” soru­nunu kalçalarında, bacaklarında ve hatta göbek bölgelerinde yaşayan­lar sadece yaşlı kadınlar değildir. Günümüzde genç kadınlar da aynı sorunu yaşamaktadır. Ne yazık ki selülit sorunu için sihirli bir tedavi bulunamamıştır. Ancak iyi sonuç­lar alabileceğiniz bazı çözümler bu­lunmaktadır.

Selülitle savaş

Selülitle ilgili bilgiler

Uzmanlar, selülitin nedenleri konu­sunda uyuşmazlık yaşamaktadırlar. Görünen o ki, cildimizin alt seviye­lerinde bulunan sert elastin ve kolojen ağlarındaki yağ, sıvı ve tok­sinler sıkışarak birikimler oluşturur. Bu birikim de çukurlaşma etkisine ve selülitli bölgelerin hissedilmesi­ne neden olmaktadır. Bu bölgelere dokunduğunuzda soğuk olduğunu hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, tok­sinlerin yok edilmesinden sorumlu ancak bu görevi yerine getiremeyen lenf sisteminin ve söz konusu bölge­lerdeki kan dolaşımının sıkışmış ol­masıdır. Bu, sorunu daha kötü bir hâle dönüştürebilir ve selülitin pü­rüzlü ve süngerimsi bir his vermesi­ne neden olur.

Selüliti test etmek

Kalçalarınızın üzerindeki bölgeyi işaret ve başparmağınızla sıkmayı deneyin. Eğer cildiniz pürüzlü ve çukurlu bir görüntü alıyorsa selülit sorununuz var demektir. Bu bölge­lerin daha beyaz olması ve bacak­larınızın diğer bölgelerine göre da­ha soğuk olması da diğer belirtiler­dendir.

Genel nedenler

Selülit aşağıdaki nedenlerden kay­naklanabilir veya artış gösterebilir:

•   Zayıf bir beslenme, toksinlerle doludur ve vücudu büyük atık mik­tarlarını vücuttan çıkarabilme konu­sunda baskı altına sokar. Ayrıca sağlıksız, lif oranı düşük ve yağ ora­nı yüksek bir beslenme de sindirim sisteminizin toksinleri atmak için et­kili bir biçimde çalışmasını engeller.

•  Stres ve yetersiz egzersiz, vücu­dunuzun tembelleşmesine neden olup kan dolaşımınızın ve lenf sis teminizin yavaşlamasına yol açar.

•  Kalıtımsal faktörler de bir diğer etkendir. Eğer annenizin selülit so­runu varsa sizde de olma ihtimali yüksektir.

•  Doğum kontrol hapları veya ben­zer diğer hormon tedavileri de bun­da etkili olabilir.

Selülitle başa çıkmak

Selülitle başa çıkmak için tasarlan­mış yüzlerce ürün vardır ancak ger­çekte ne kadar etkili oldukları şüp­helidir. Bu sorunla etkili bir biçimde başa çıkabilmek için aşağıda verilen üç aşamalı tekniği denemelisiniz.

•  Kan dolaşımını artıracak taktikler

•  Diyet

•  Egzersiz

Kan dolaşımınızı destekleyin

Aşağıda kan dolaşımınızı ve lenf sisteminizi desteklemeniz için bazı seçenekler verilmiştir. Tercihiniz ne olursa olsun, günde en az 5 dakika uygulamaya çalışın.

•  Kuru veya nemli cildinize bir vü­cut fırçası uygulayın. Etkilenmiş bölgeye kalbinize doğru geniş da­ireler çizerek masaj yapın.

•  Yukarıdaki gibi bir masaj eldive­ni veya lif kullanın.

Bu ürünleri, cildinize sürüp parmak uçlarınızla masaj yaptığınız takdirde etkilerini iki kat artırabilirsiniz. Bazı selülit kremleri kan dolaşımını canlandırabilmek için kendi plastik veya lastik eldivenleriyle birlikte satılmaktadır.

Anti-selülit diyeti

Vücudunuzu selülitlerden arındırabilmek için, lif oranı yüksek ve yağ oranı düşük, yeterli miktarda sağlık­lı sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme uygulamanız gereklidir. Eğer fazla kilolarınızdan şikâyet ediyorsanız aşağıdaki uygulama sa­yesinde onlardan da kurtulmanız mümkün olacaktır.

•  Her gün en az beş porsiyon seb­ze ve meyve tüketin.

•  Yediğiniz yağ miktarını azaltın. Örneğin, yiyecekleri kızartmak ye­rine ızgara yapmayı tercih edin ve etin görünebilen yağlarından kurtu­lun. Satın aldığınız ürünlerde yağ oranı düşük seçenekleri tercih edin. Su, vücudunuzu temizler ve hücrelerdeki toksinleri atar. Bu ne­denle günde en az iki litre su için.

•  Kafein ağırlıklı çaylardan ve kah­veden, bitki çaylarına ve kafeinsiz kahveye geçin. Gazlı içecekler yeri­ne taze meyve sularını tercih edin.

•  Alkol tüketiminizi elinizden gel­diğince azaltın; çünkü alkol, vücu­dunuzun ana toksin temizleyicile­rinden biri olan karaciğerinizi kötü etkiler.

•  Öğünler arasında şekerli atıştır­malar yemekten kaçının. Onun ye­rine bir miktar meyve veya çiğ seb­ze .yemeyi deneyin.

Egzersiz yapın

Egzersiz, tembelleşmiş olan kan dolaşımınızı hızlandırıp lenf sisteminizi güç­lendirecek ve vücudunuzun, selülit oluşturmasına neden olan toksinlerden temizlenmesine yardım edecektir. Haftada 3-5 kez 20-40 dakikalık düzenli aerobik egzersizleri yapın veya hızlı yürüyüş, yüzme, bisiklete binme, te­nis, badminton veya koşma gibi sporları deneyin (Yeni bir egzersiz çalışmasına başlamadan önce her zaman doktorunuza danışmaksınız.).

Canlanın!

Kan dolaşımını hızlandırmak için aşağıda verilen egzersizlerden de yararlanabilirsi­niz. Bacaklarınızı güçlendirin ve onlara daha iyi bir şekil kazandırın. Günlük olarak uygulandığı takdirde bu egzersizler, selülit sorununuzda size yardımcı olacaktır.

kalçalar için

 

Kalçalar için: Elinizle bir sandalyeden destek alarak yana doğru yaslanın. Dizleriniz hafifçe kıvrık ve omuzlarınız rahat olmalıdır. Vücudunuzu dik tutarak yavaşça sağ bacağınızı dışarı doğru düz bir biçimde kaldırın. Bacağınızı yavaşça ve dikkatli bir biçimde geri indirin ve bu hareketi 10 kez tekrarlayın. Dönün ve aynı hareketi diğer bacağınıza uygulayın.

Kalçalarınızın iç bölgesi için

Kalçalarınızın bölgesi için: Başınızı kolunuzla destekleyerek yana doğru yere uzanın. Bacağınızın teki önde duracak şekilde arkadaki bacağınızı zorlanmadan mümkün olduğu kadar çok yukarı kaldırın. Daha sonra yumuşak bir şekil değeri indirin. 10kez tekrarladıktan sonra aynı hareketi diğer bacağınıza uygulayın.

Kalçalarınızın dış bölgesi için

Kalçalarınızın dış bölgesi için: Başınızı kolunuzla destekleyerek yana doğru yere uzanın. Üstteki bacağınızı düz bir biçimde yukarı kaldırın. Diğer elinizle yerden destek alın. Bacağınızı olabildiğince yukarı kaldırın ve aşağıya indirip diğer bacağınızın, üstüne koyun. Bu hareketi 6 kez uyguladıktan sonra diğer bacağınıza geçin.

Alt bölgeler için

Alt bölgeler için: isterseniz çenenizi, birleştirdiğiniz ellerinizin üzerine koyarak yüzüstü yere yatın.

Bacaklarınızdan birini yerden yaklaşık 15 cm yukarı kaldırın ve 10’a kadar sayarak yukarda tutun. Bacağınızı yere indirin ve bu hareketi her bir bacakta 15-20 kez uygulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica