Kadın.Net

Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi Nasıl Etki Eder?

Radyoterapi radyasyonun tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Hem kötü huylu tümörlerin tedavisinde bezen de iyi huylu beyin tümörlerinin tedavisinde kullanabiliriz. Radyoterapi tedavisi x ya da gama ışınlarıyla uygulanabilir. X ışınları genelde günümüzde kullanılan tedavi yöntemidir. Radyasyon sonrasında, radyoterapi tedavisi sonrasında özellikle tümör hücrelerinin genetik kodlarına DNA’sına hasar vererek hücre ölümü ve tümörlü hücrelerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Radyoterapi Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Radyoterapi hem kötü huylu (malign) tümörlerin hem de benign (iyi huylu) tümörlerin tedavisinde kullanılmaktadır. En sıklıkla gördüğümüz hastalar malign tümörlü hastalardır. Her organın tedavisinde radyoterapiyi kullanmaktayız. Özel tedavi protokolleri içeriğine bakılarak radyoterapi gerekli dönemlerde cerrahi, kemoterapi gibi diğer tedavi yöntemleriyle birleştirilir. Bazen de tek başına uygulanabilecek tedavi yöntemidir. Radyoterapi tüm kanser hastalarını düşündüğümüzde bu hastaların %80’inin tedavisinde kullanılacak bir yöntemdir.

Radyoterapi (1)

Radyoterapi Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Radyoterapi bir küretif amaçla bir de palyatif amaçla uygulanabilir. Küretif; tamamen bu hastalıktan kurtulabilecek bir hastanın tedavi parçası olabilir ya da hastalığı vücuduna yayılmış, metastazları bulunan bir hastanın ağrısını kesmek, beyine metastaz yapmış bir hastada beyin metastazlarını tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. Küretif yani tamamen tedavi amaçlı kullandığımızda tek başına radyoterapiyi kullandığımız bazı hastalıklar olmakla birlikte radyoterapiyi genellikle kemoterapi, cerrahiyle beraber kullandığımız ek ve koruma tedavi olarak da düşünebiliriz.  Genel olarak hastanın kendi genel durumu, o güne kadar yapılmış olan prosedürler, o prosedürler sonucunda elde edilmiş bütün raporlar, incelemeler değerlendirildikten sonra hastanın radyoterapi alıp almayacağını, nasıl, ne şekilde radyoterapi alacağına karar verilip radyoterapi programlanması yapılır.

Radyoterapi

Radyoterapi Hastaya Ne Zaman Uygulanır?

Radyoterapi hastanın durumuna, hastalığın vücuttaki yayılımına bağlı olarak değişik zamanlarda uygulanır. Eğer ki bir hasta ameliyat olup, kemoterapisini aldıktan sonra koruma tedavisi olarak radyoterapi uygulanacaksa öncelikle bu tedavilerin tamamlanması beklenir. Her hasta ve her hastalık kendisine özgüdür. Bunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. Bütün hastaları kendi özelliklerine göre değerlendirmek gerekir. Hepsine gerekli zamanlarda radyoterapi uygulamak gerekir. Sonuç olarak eğer ki bir hastanın ağrısı, yakın zamanda gelişen beyin metastazı varsa bu durumda mutlaka radyoterapiyi o tedavilerin arasına koymak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica