Kadın.Net

Pnömotoraks Nedir?

Pnömotoraks Nedir?

Pnömotoraks göğüs boşluğu içerisinde hava toplanması demektir. Halk dilinde akciğer sönmesi olarak bilinir. Göğüs kafesi içerisinde, normalde ciğerlerimiz, kalp ve diğer organlar vardır. Hiçbir şekilde de hava yoktur. Bir şekilde göğüs boşluğu içerisinde hava toplanırsa buna pnömotoraks denir. Latince de hava ve göğüsün bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kelimedir.

Pnömotoraks Belirtileri Nelerdir?

Göğüs boşluğu içerisinde hava toplanırsa yani pnömotoraks oluşursa hastalardaki en önemli belirti, nefes darlığı, öksürük ve sırt ağrısı şeklindedir. Bu üç belirti ortaya çıkar. Kendisin de pnömotoraks olup olmadığından şüphelenen bir kişinin bu üç belirtiyi sorgulaması lazım öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı.

Pnömotoraks Daha Çok Kimlerde Görülür?

Pnömotoraksın bazı çeşitleri var farklı çeşitler farklı kişiler de görülür. Spontan pnömotoraks denilen, kendiliğinden ani, hiçbir şey olmadan ortaya çıkan pnömotorakslar, genellikle onun çok standart, klasik bir tanımlanan hasta grubu vardır. Bunlar genç, erken yaşta yani on sekizin üzerinde otuz beş yaş arası, uzun boylu, esmer, ince yapılı erkekler de ortaya çıkar. Neden onlarda ortaya çıktığına dair bazı çalışmalar var ama tam olarak kesinleşmiş değil. Bu spontan pnömotoraks bunlar da ortaya çıkıyor.
Pnömotoraks Nedir
Akciğer üzerinde yer alan küçücük baloncuklar patlıyor bu patlayan baloncuklardan akciğerin içerisindeki hava dışarıya çıkıyor, akciğer sönüyor dolayısıyla göğüs boşluğu hava oluyor. Bu spontan pnömotoraks denilen grup oluyor. Bir de Koah hastalığına bağlı uzun süre sigara içmiş kişiler de akciğer de ortaya çıkan balonlar patlayarak göğüs boşluğu içerisin de hava toplanmasına sebep oluyor. Bunlar uzun yıllar sigara içmiş genellikle ellibeş yaşın üzerinde ki kişilerde görülüyor. Bir grup var bunlar kendiliğinden ortaya çıkan pnömotoraks genç erişkinler de ortaya çıkıyor, diğeri ise Koah’lı hastalar da uzun süre sigara içmiş hastalar da ortaya çıkan balonların patlamasıyla ortaya çıkıyor bunlar da elli beş yaş sonrası hastalar da görülüyor.

Pnömotoraks Nasıl Tedavi Edilir?

Pnömotoraks tedavisi pnömotoraksın sebebine bağlıdır. Pnömotoraks tedavisi pnömotoraksın genişliğine ve hastanın durumuna bağlıdır. Farklı sebeplerle oluşan pnömotoraks farklı tedavi edilir. Örneğin Koah’lı olan uzun süre sigara içmiş bir hastada büller patlamasıyla ortaya çıkmış nömotorakssa hasta küçücük bir pnömotoraksı bile hiçbir şekilde tolere edemeyeceği için acil şekilde bu havanın boşaltılması için göğüs boşluğuna diren takılması gerekir. Fakat genç yaşta küçük, hafif bir pnömotoraksı olan genç erişkin de çok fazla şikayeti yoksa sadece gözlem odasında kısa bir süre kendisine oksijen vermek suretiyle dahi tedavi edilebilir. Yani ortaya çıkış sebebi, altında yatan durum, sebep ve hastanın yaşı genel durumu birçok şeye bakarak karar verilir. Bunlara göre diren taktıktan sonra düzelme olmuyorsa endoskopik yöntemle girilerek içindeki balonun kapatılması şeklinde bir operasyon uygulanır. Hasta da iki gün hastanede yatırıldıktan sonra tedavi edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica