Kadın.Net

Akciğer

Akciğer

Akciğer ,omurgalıların çoğunda bulunan, içine dolan havanın kanla temasını sağlayan organ, tnsanda’iki parçadan oluşan akciğer, göğüs boşluğunda, kalbin iki yanında yer alır. Erişkin ikiyaşayışlılarda, içine dil ve ağız boşluğunun yardımıyla hava dolan bir keseyi andırır. Öbür omurgalıların aşağı yukarı tümünde, kılcal damarlar bakımından zengin, ince çeperli, esnek hava keseciklerinden oluşur. Akciğere biden hava ince çeperleri kaslardan oluşan sert borulardan geçtikten sonra bu hava keseciklerine dolar. Havanın akciğere dolmasını, diyafram adındaki kasın alçalması ve göğüs kafesinin genişlemesi sağlar. Kaslar gevşediği zaman, akciğerlerin esnek yapısı havayı dışarı atar.
Sümüklüböcek ve akrep türlerinden bazılarında da akciğer bulunmakla birlikte, düzenli hava değiştirmeyi sağlayan bir sistem yoktur ve akciğer yalnızca, çeperlerinden oksijenin yayılmasına yarar.
Akciğer
Omurgalılarda göğüs boşlu­ğunda duran ve solunum  işlevini gö­ren ve genellikle iki bölümden meydana gelen önemli bir organdır. Bunlarla at­mosferdeki oksijen alınır ve dışarıya, kar­bondioksit verilir. İnsanda sağ akciğer üç, sol akciğer iki lobludur. Yüzeyleri göğüs duva­rından iki pk’vra katmanı ile ayrılmıştır. İki katmanın arasında az miktarda sıvı bu­lunur. Bu durum akciğerlerin serbestçe ha­reket etmesine, göğüs duvarının genişle­mesine ve Diyafram aşağıya çekil­mesi halinde akciğerlerin havayla dolması­na olanak verir. Hava soluk borusuna, ağız ya da burundan girer. Soluk borusu iki bronşa, bunlar da tekrar tekrar ve çapları giderek küçülen birçok dala ayrılır, en sonda hava kesecikleri \ulveoller) yer alır. Hava keseciklerinde hava, akciğer kılcal damarlarındaki oksijensiz kanla karşılaşır. İçinde bol karbondioksit bulunan bu ka­na “kirli kan” denir. Kılcal damariardaki “kirli kan” havadan oksijen alır, havaya karbondioksit verir. Kalbin sağ karıncığın­dan gelerek kılcal damarlarda böylece “temizlenen” kan, kalbin sol kulakçığına dö­külür. Solunumu ilgilendiren hastalıklar kandaki karbondioksit ve oksijen düzeylerinde anormal değerlere yol ağabilir. Çeşiili akciğer hastalıkları vardır. Vücudu etkileyen birçok hastalık akci­ğerleri de etkiler. Akciğer hastalılarının be­lirtileri öksürük, balgam, balgamda kan, so-iuk daralması şeklindedir. Solunumun bir­denbire yetmez hale geçmesi hemen yapay solunum uygulanmasını gerektirir. Göğüs filmleri,, kan gazı düzeylerinin saptanması ve akciğer hacim değerlerinin ölçülmesi, teşhiste yardımcı olur.

« »

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica