Kadın.Net

Pazartesi Sendromu Nedir?

Pazartesi Sendromu Nedir?

Pazartesi sendromu aslında gerçekte olmayan bir sendrom diyebiliriz. Fakat insanların çoğunun pazartesi günü işe giderken yaşadığı keyifsizlik, isteksizlik halini tanımlamak için son yıllarda çok sık kullanmaya başladığımız kavramlardan bir tanesidir. Tabiî ki pazartesinin kendisi bu sendroma yol açmıyor. Bizim pazartesi gününe yüklediğimiz anlam böle bir sendrom yaratıyor. Çünkü pazartesi bizim için 1 veya 2 gün keyifli geçirdikten sonra tekrar gidip başka sorumluluklar almamız gerektiği ya da başka sıkıntılarla yüzleşmemizi gerektiren iş hayatına veya okula geri dönmemizi gerektiren bir gün olduğu için genellikle insanların sıkıntılı baktığı bir durumdur. O günün öğlenine kadar da devam eden bir süreçtir. Pazartesiyle ilgili olumsuz duygular beslemek ve pazartesi gününe de olumsuz başlandığı için günün birkaç saatinde adaptasyonla, işe ya da okula motive olmakla ilgili sıkıntı yaşama halidir.

Pazartesi Sendromundan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Pazartesi gününü gözümüzde çok büyütürsek, daha pazar akşamından pazartesiyle ilgili bir kaygı yaşamaya başlayabiliriz. Onun da sıradan bir gün olduğunu unutmamalıyız.

Pazartesi Sendromu Nedir

Haftanın, işin, okulun başlangıcı, yeniden birçok sorumluluk almak demek ama aynı zamanda da insanın hayatını anlamlandıran çalışma ve bir şeyler üretebilmenin koşulu olduğu için pazartesi gününe bu şekilde bakabilmeliyiz. Yani onunla ilgili duygularımızı, düşüncelerimizi değiştirebilmek önemlidir. Bunun dışında Pazar gününün çoğunu dışarıda geçirmek yerine bir kısmını evde geçirerek de zihinsel olarak kendimizi pazartesi gününe hazırlamak ve işimizle ilgili olumlu özellikleri tekrar tekrar aklımızdan geçirmek (neden bu işi yapıyorum? Bu işin bana kattıkları ne? Neden yapmak zorundayım?) gibi olumlu yaklaşabilirsek pazartesi sendromuyla başa çıkmamız biraz daha kolaylaşır. Yine çok geç saatte yatmamak, erken yatmak, kendimizi bir gün sonra yapacağımız işler hakkında abartılı düşünceler içerisinde bulmadan sadece yarın gideceğim ve şu işlerimi halledeceğim şeklinde kendimize küçük kısa hatırlatmalar yapmak faydalı olacaktır.

Pazartesi Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Pazartesi sendromunun en büyük nedeni hafta sonu yaşadığınız bir veya iki günün son derece güzel ve keyifli geçmiş olmasıdır. Ailenizle ya da sevdiklerinizle, herhangi bir hobiniz varsa ona veya uğraşmaktan keyif aldığınız bir şey varsa veya sadece dinlenmekle geçen bir süreç olduğu için pazartesi günü bütün bunarlı arkada bırakıp yeni bir güne, yeni bir haftaya başlıyor olmak insanlarda sıkıntı yaratabiliyor.

Pazartesi sendromunun genelinde kişinin ifade ettiği ya da etmediği, işine karşı olan negatif duygularının etkisi büyüktür. Kişi işinde kendini ne kadar az üretken, ne kadar keyifsiz hissediyorsa pazartesi günü o iş yerine gitmek ve o haftaya başlamakta kişiye o kadar zor gelecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica