Kadın.Net

Bilgisayar Ve İnternet Bağımlılığı Nedir?

Bilgisayar Ve İnternet Bağımlılığı Nedir?

Bilgisayar bağımlılığı; bilgisayar kullanımının kişinin normal günlük hayat akışını bozacak düzeylere gelmesidir. Bilgisayar bağımlılığı kişinin sadece kendisini değil çevresini, ailesini, arkadaşlarını ve onların hayatlarını da etkilemeye başlar. Kişi artık bir süre sonra günlük yaşam aktivitelerini, işini, eğitimini, ailevi sorumluluklarını ihmal etmeye başlar. Yerine getiremez. Eğitimini, işini ve sosyal ilişkilerini artık riske atacak kadar bilgisayar kullanmaya başlar. Bilgisayar bağımlısı olan kişilerde bilgisayar kullanımı oranı gitgide artar. Ve bir süre sonra bu durum kişinin bilgisayar başından kalkmamasına kadar gidebilir.

Bilgisayar Ve İnternet Bağımlılığının Yetişkinlerde Tedavisi Nasıl Olur?

Bilgisayar bağımlılığının tedavisinde öncelikle kişinin farkındalık kazanmaya çalışılması sağlanmaya çalışılır. Çünkü bilgisayar bağımlıları kendileri doktora başvurmuyorlar. Onları genelde evde çile çeken yakınları doktora götürüyor. O yüzden kişinin öncelikle bunun kendisine ve çevresine nasıl zarar verdiği konusunda farkındalık kazanması için uğraşılır. Ondan sonrada kişiye motivasyon vermeye çalışılır. Bunu bırakması konusunda, ona verdiği zararlar doğrultusunda ona bilgilendirme yaparak. Ondan sonra da karar verme süreci geliyor.

Bilgisayar Ve İnternet Bağımlılığı Nedir

Kişinin artık bu konuda bu yola girecekse bununla ilgili karar vermesi ve adım atmaya hazır hale getirilmesi gerekiyor. Bundan sonrada biz kişinin durumuna göre davranış değişiklikleri yapmaya başlayabiliyoruz. İnternetin tabi bu hiç kullanılmaması şeklinde olmuyor. Bu çok gerçekçi bir hedaf değil. Çünkü günümüzde internet kullanmamak neredeyse imkansız. Daha çok saat sınırlandırmaları şeklinde yavaş yavaş azaltarak bir tedavi yapıyoruz. Tabi bu bununla da bitmiyor. Kişi bunlara uymaya başlasa da bunların sürdürülmesinde bizim ona destek vermemiz, bu dönemde de ona motivasyon vermemiz ve onun gidişatını bunu sürdürebilmesini takip etmemiz gerekiyor.

Bilgisayar Ve İnternet Bağımlılığı Çocuklarda Mı Yetişkinlerde Mi Daha Çok Görülür?

Çağımızda bilgisayar ve internete ulaşım artık çok kolaylaştı ve çok ucuzlaştı bu servis. O yüzden artık birçok evde bilgisayar var. Girdiğimiz her ortamda internet var. Bu durum gitgide internetin daha fazla kullanılmasına neden oluyor. Cep telefonunda bile var artık. En çok internet kullanan grup 11-35 yaş aralığındaki gruptur. Bunlarında en sık kullananı 14-15 yaş grubu ergenlerdir. Burada da bu çocukların daha çok bilgisayar oyunlarıyla vakit geçirdiğini görüyoruz. Bu nedenle erkek çocukları, kız çocuklarına göre daha fazla kullanıyorlar. Hatta kızlara göre dört kat daha fazla diyebiliriz. Ayrıca 14-15 yaş grubu erkek çocuklarına baktığımızda neredeyse 4 çocuktan birinin bilgisayar bağımlısı olduğunu söyleyebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica