Kadın.Net

Çocuğun Verimli Ders Çalışması İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Çocuğun Verimli Ders Çalışması İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Çocuğun Ders Çalışma Programı Nasıl Belirlenmelidir?

Ders çalışma programını her çocuk için ayrı ayrı düşünmemiz lazım. Çünkü her basamakta ders çalışmanın yöntemi, biçimi, çalışılacak materyal değişmektedir. Bu noktada her çocuğun farklı öğrenme biçimleri olduğunu, farklı hafızada tutma biçimleri olduğunu yavaş yavaş hem aile hem öğretmen çocukla birlikte çalıştıkça öğreneceklerdir. Bu süreç içerisinde de ders çalışmanın çocuk için en kolay yolunu bulmak, en zahmetsiz yolunu bulmak. Çünkü doğal olarak hiçbir çocuk için oturup uzun saatler ders çalışmak çok keyifli olmayacaktır. Mesele biraz bunu keyifli hale getirmeye çalışmaktır. Bu da çocuk için bunu kolaylaştırmaktan geçiyor.

Çocuğun Verimli Ders Çalışması İçin Uygun Ortam Nasıl Olmalıdır?

Ders çalışma için mekan önemlidir. Çocukların derli toplu, sabit bir mekanda ders çalışıyor olmaları onları motive eden ve kendi iç disiplinlerini sağlamalarını kolaylaştıran bir şey olabilir. tabii koşullara bağlıdır. Evde çocuğa bir oda ayrılması, masa ayrılması, belli bir mekanda, sabit bir yerde, belli saatlerde bu çalışmanın planlanması. Özellikle ilkokul birinci ve ikinci sınıfta anne baba mutlaka çocuğa eşlik etmeli, destek olmalıdır. Yavaş yavaş yanından ayrılarak onun kendi başına çalışması içinde o alanı açmalıdır.

Çocuğun Verimli Ders Çalışması İçin Yapılacaklar Nelerdir

Ders Çalışırken Çocuğun Dikkati Çabuk Dağılıyorsa Neler Yapılmalıdır?

Dikkatin dağılmasıyla ilgili çok farklı nedenler olabilir. Bir çocuğun dikkatini toplayabilmesi, sürdürebilmesi ile ilgili sorunlar olabilir. orada sorunun ne olduğunu tanımlamak lazım. Çünkü herkesin dikkati dağılır ve herkesin dikkati farklı nedenlere bağlı olarak dağılır.

Bu doğal bir şey mi? Çocuk dikkatini toplayabilecek uygun ortamı mı bulamıyor? Her şey yerli yerinde olduğu zaman bile kısa süre mi dikkat edebiliyor? Kısa bir süre sonra dağılıp başka şeylerle mi uğraşıyor? Tekrar derse dönmekte mi zorlanıyor? Orada sorunun tam tanımını yapmak önemlidir. Bunun bir dikkat bozukluğu olup olmadığını ayırt etmemiz gerekiyor. Çünkü bu bir dikkat problemi ise çocuğun okul başarısını, öğrenmesini çok ciddi oranda etkileyeceği için belki profesyonel bir destek almayı gerektirecek bir noktada da olabilir ya da çocuğun motivasyonuyla, ilgileriyle ilgili olabilir o dönemki. O zaman çok müdahale etmeden anne babayı yönlendirerek halledebileceğimiz bir sıkıntı da olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica