enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Otolog İlik Nakli Nedir?

Otolog İlik Nakli Nedir?

Otolog ilik nakli veya otolog kök hücre nakli kişinin kendisinden alınan kök hücrelerin saklanarak hastaya ağır bir kemoterapi sonrası tekrardan kök hücrelerin hastaya geri verilmesidir.

Otolog İlik Naklinin Riskleri Var Mıdır?

Otolog kemik iliği naklinin riskleri vardır. ama eskisi kadar değildir. Şimdi yeni yapılan merkezlerle ve yeni teknolojik imkanlarla artık tam steril ortamlar hazırlanabiliyor. Tam steril ortamlar hazırlanabildiği için enfeksiyon oranı iyice düşmüştür. İlk kemik iliği nakli yapıldığı yıllarda mortalite %5 civarında iken şu anda %1’in altına düşmüştür. Mortaliteden kastımız şudur; enfeksiyona bağlı ölüm oranları. Enfeksiyona bağlı ölüm oranları şu anda çok çok düşük orandadır. İyi merkezlerde başarı oranı çok yüksektir.

Otolog İlik Nakli Nedir (1)

Otolog İlik Nakli Hangi Hastalıklarda Yapılır?

Otolog ilik nakli veya otolog kök hücre nakli özellikle multipl miyelomada birincil tedavi seçeneğidir. Özellikle 65 yaş altı multipl miyelomada hatta bazen 75 yaşına kadar da uzayabiliyor. Hastalık teşhis edildiği anda tedavi edilip, hastalık yok ediliyor daha sonrasında da hastanın kök hücrelerini toplayıp hastaya kemik iliği nakli yapıyoruz.

Lenfomalarda ikinci tedavi seçeneğidir. Lenfoma tanısı koyulduktan sonra eğer ilk tedaviye yanıt vermezse o zaman kemik iliği nakli yapılır. Veya yanıt vermesine rağmen nüks olan lenfomalarda hem hodgkin lenfoma hem de non hodgkin lenfomalarda otolog kemik iliği nakli endikasyonu vardır.

Akut lösemilerde artık otolog kemik iliği nakli endikasyonu yoktur. Bir faydası bulunmamaktadır. Onlarda allojenik kemik iliği nakli yapılması gerekir.

Otolog kemik iliği naklinden fayda gören bir diğer grup ise solid tümörlerdir. Özellikle refrakter testis tümörlerinde otolog kemik iliği naklinin faydası gösteriliyor.

İlik Nakli Yapılan Hastanın Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kemik iliği veya kök hücre nakli yapılan hastanın bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey sterilitedir. Zaten steril bir ortamda nakil yapılır. Hepa filtreli ortamlarda, dışarıdan partikül girmeyecek şekilde, pozitif basınçlı odalarda nakil yapılır. Özellikle personelin çok bilinçli olması gerekir. Hem hemşireler hem de diğer personeller eğitimini o yönde alıyorlar. Odaya girerken, çıkarken, odaların temizliğinde belirli kurallara uyulmak zorundadır. Hastaya bazı kurallar öğretilir. Eğer yanında refakatçi varsa minimum hemşirelik eğitimi verilmelidir. Eve çıkarken ise çok belli kurallarla, kitapçıklar verilmesi ve anlatılması gerekir. Böylelikle riskleri iyi bilmeleri gerekir.

Otolog İlik Nakli Nedir (2)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica