Kadın.Net

Hangi Ülkede Nasıl Gelinlikler Tercih Ediliyor?

Hangi Ülkede Nasıl Gelinlikler Tercih Ediliyor?

Bir genç kızın en büyük rüyasıdır güzeller güzeli bir gelin olmak. Her biri aylar ve hatta yıllarca bu büyük günün her detayını düşünür, kusursuz olması için planlar yapar. Bu günü tamamlayacak en önemli parça ise tabi ki gelinliktir. Gelin etek boyu nasıl olmalı, hangi model fiziki özelliklerimi en iyi taşır, nasıl bir tarlatan kullanmalıyım gibi pek çok sorunun merkezi olmayan daha geleneksel yaklaşan gelinler de yine kendi örf ve adetlerine göre en gösterişli elbiseyi tercih etmektedir. Aşağıda çeşitli kıtalara göre gelinlik tercihi ile ilgili başlıkları sizin için sıraladık.

Gelinlik Tercihi

 

Afrikada Gelinlik Tercihi Modelleri

Çoğu Afrikalı gelin düğünlerinde gelenekten şaşmıyor, kaftan etekli ve işlemeli uzun etekleri tercih ediyor. Farklı renkler ve dantellerin de hâkim olduğu bu kıyafetleri tamamlamak için saçlarında yine renkli eşarplar ve el yapımı taşlı takılar kullanan gelinler nedimelerine de aynı renklerde kıyafetler seçtirerek en özel günlerini taçlandırıyor.

Uzak Doğuda Gelinlik Modelleri

En bilinen Asya kıyafeti olan Kimono, bu en heyecanlı günlerinde pek çok Japon gelinin öncelikli seçeneği oluyor. Ezber bozmak istemeyen gelinler düğün seremonisinde beyaz ve ihtişamlı bir kimono giyiyor. Beyaz rengi duruluğun ve genç kızlık döneminin bir simgesi olarak ilk törenin kıyafeti oluyor. Bu kıyafeti adı ise tsunokakushi.

Ülkelere Göre Gelinlik Modelleri

Güney Kore’de, daha ananevi olan düğün sahiplerinin tercihi hanbok denen geleneksel kıyafetin taşlı işlemeleri olan beyaz ve açık tonlardaki tasarımları oluyor. Her ne kadar Japon kimonosuna benzerlik gösterse de giyiliş şekli ve belirli iç ve dış özellikleriyle hanbok ve kimono birbirinden ayrılıyor.

Kırmızı Şans Getiriyor

Resmi törenin ardından gelen tüm etkinlikler için kıyafet değişikliği yapmak gerekiyor. Bu kez renk seçimi kırmızıdan yana oluyor. Japon inanışlarına göre düğünde gelinin kırmızı giymesi evliliklerinde şans getiriyor.

Güney Asya

Hindistan, Pakistan, Yemen gibi çeşitli Güney Asya ülkelerinde inanış farklılıklarına rağmen, düğün adetleri çok benzerlik göstermektedir. Özellikle gelinlik tercihi geleneksel, uzun bir kırmızı elbise ve başa takılan duvak görevi gören gelinlikle aynı renk ve desendeki eşarbın bulunduğu kıyafetten yana olmaktadır.

Ne Kadar Takı O Kadar Şans

Gelinliğinin motiflerinin sık ve gösterişli olmasının yanı sıra pek sayıda altın takı da evlilikte bereket ve şansı simgeler.

Avrupa/Amerikada Gelinlik Tercihi

Avrupa’da bulunan farklı ülkeler ve Amerika’nın etnik açıdan çeşitli nüfusu göz önünde bulundurulunca genellemek pek doğru olmaz. Ancak şu bir gerçek ki dünyaya popüler kültürün kattığı yegâne alışkanlık “beyaz gelinlik” anlayışıdır. Gelinler saflığın ve masumiyetin rengi olan beyazın, gerçek anlamda, her tonunu gözden geçirmeden artık gelinliklerine karar vermiyor.

Beyaz Evrensel Gelinlik Anlayışında Öne Çıkan Modeller

Düğününde bir prenses gibi görünmeyi hayal eden çoğu gelin prenses gelinlik denen kabarık modelleri tercih ediyor. Bu gelinliğin olmazsa olmazı ise tabi ki uygun ve rahat bir tarlatan. Ancak gün geçtikçe prenses model gelinliklere olan ilgi azalmaya ve yerini daha modern tasarımlara bırakmaya başladı. Her gelinlik mağazasının artık değişmez bir modeli olan balık kesim gelinlikler ve hem rahat hem de kuğu gibi görünmek isteyenlerin tercihi olan dökümlü uzun etekler de vitrinlerin birer parçası oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica