enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gebe Kalmadan Önce Neler Yapmalıyım?

Gebe Kalmadan Önce Neler Yapmalıyım?

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
gebe kalmadan önce   İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olmalısınız.Pap smear testini ve gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.
Hemen 400 mcgr folik aside başlayın.
Yumurtlamanızın olabileceği günlerde (adetin ilk gününden itibaren 12-14-16. günlerde) düzenli cinsel ilişkiye girin.
Cinsel ilişkiden sonra 1 saat yataktan kalkmayın ve belinizin altına bir yastık koyun.
·Sigara kullanıyorsanız hemen bırakın.Yapılan çalışmalar günde 10 taneden fazla sigara içilmesinin gebe kalabilme ihtimalini ciddi bir şekilde azalttığı iddia edilmektedir.
·Hemen tartıya çıkın , kilonuzu kontrol edin.
Kahve ve aşırı miktarda içilen çayı kesin.Eğer canınız çok istiyorsa kafeinsiz kahveyi veya açık çayı tercih edebilirsiniz.Bazı çalışmalar kadın tarafından alınan yüksek miktardaki kafein ve tein maddelerinin yumurta kalitesini olumsuz etkilediğini iddia etmektedirler.
Eşinizin sperm kalitesi için bu dönemde ağır işlerden uzak yaşamasını sağlayın.Örneğin: Ağır ve yorucu sporlar yapmasını engelleyebilirsiniz. Eşinizin alkol,sigara kullanmamasını sağlayın. Stresten uzak tutun.
Şeker hastalığı, guatr ,tansiyon ve benzeri sistemik hastalıklarınız var ise ilgili doktorlar ile görüşüp bu hastalıkları kontrol altına almalısınız.
Bir takvim üzerine adet günlerinizi işaretlemeye başlayın.Adetinizin ne zaman başladığını , kaç gün sürdüğünü not edin ,çünkü gerektiğinde doktorunuz da bilmek isteyecektir.Bu şekilde olası yumurtlama gününüzün tespiti de daha kolay olabilmektedir.
Folik asit takviyesi dışında taze sebze ve meyveleri düzenli bir şekilde tüketin.
Spermleri öldürebilecek ve zarar verecek durumlardan kaçının.Vaginal tampon,genital organ bakım kremleri-kozmetiklerini kullanmayın.Kesinlikle vaginanın içini su ile yıkamayın,enfeksiyon riskini arttırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.
Moralinizi yüksek tutun.Hafif egzersizler yapın, düzenli uyumaya çalışın.
Eğer doktorunuz öğretmiş ise servikal akıntınızı-mukusu takip edin.Bazal vücut ısınızı takip edin ve bunun için dijital termometre kullanın.Ateş ölçümünden önce hiçbir şey yiyip içmeyin ve yataktan kalkmayın.Tüm bunlar size ovulasyon-yumurtlama döneminin tespiti için yardımcı olacaktır.
Cinsel hayatınızı düzene sokun.Beş günden fazla cinsel ilişkiye ara vermenin sperm kalitesini bozduğu iddia edilmektedir.
· Eğer adetleriniz 28 günde bir değilse adetiniz muhtemelen 14’üncü gün olmayacaktır.Olası yumurtlama gününüz beklediğiniz adet tarihinden 14 gün öncesine tekabül etmektedir.
· Yumurtlamanız gerçekleşmiş ve düzenli bir cinsel beraberlik olmuş ise gebeliği beklemekten başka yapacak bir şeyiniz yok .İdrarda gebelik testinde gebelik yumurtlama tarihinden yaklaşık 13-14 gün sonra çıkacaktır.
· Doğum için maddi ve manevi yapınızı planlayın.
Gebe kalmadan önce hangi testler yapılmalıdır?
1- Doktorunuz tarafından alınacak detaylı bir anamnez-sorgulama; hastalık hikayesi,akraba evliliği araştırılması gibi.
2- Kan gurubu (hem eşinizin hem sizin)
3- Kan basıncı-tansiyon
4- Detaylı bir jinekolojik muayene
5- Genital ultrasonografi
6- Tam kan-hemogram
7- Tam idrar testi
8- Geçmeyen vaginal akıntı var ise vaginal kültür ve Chlamidya için servikal kültür
9- Pap-Smear testi (rahim ağzı kanseri araştırılması)
10- Hepatit B-sarılık, Toxoplazma araştırılması
11- Tiroid-guatr testleri (TSH)
12- Daha önce tekrarlayan düşükler olmuş ise genetik araştırma
Sigarayı bırakmanın önemi nedir?
Kendinizi daha dinamik hissedersiniz.Daha iyi beslenirsiniz.Bebeğinize gidecek oksijen ve besin miktarı artar.Bebeğinizin akciğer gelişimi daha sağlıklı ve hızlı olur.Erken doğum riski azalır.Anne karnında kilo alımı duraksamaz,büyüme ve gelişme geriliği olma ihtimali azalır.Daha sağlıklı bir doğum yaparsınız.Emzirirken az da olsa nikotinin anne sütü ile geçmesine engel olursunuz, ve gebelik sigarayı kesin olarak bırakmanız için bir sebep olur.En uygunu gebelik planlayan bir kadının gebelik öncesi dönemde sigarayı bırakmasıdır.Bu durumda gebelik esnasında sigara yoksunluğuna bağlı sıkıntılar da görülmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica