Kadın.Net

Egzama

Egzama

Egzama Hastalığı Nedir Hakkında Kısaca Bilgi

Egzama bir cilt hastalığıdır.Genelde yılların birikimi olarak yani sinir ve stresten beliren yara görünümlü bir deri hastalığıdır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir ancak korunması gereken bir hastalıktır. En büyük tedavi yöntemi halk dilinde ”kafaya tokadan başka bir şey takmamak” olarak belirginleşir.

Egzama Hastalığı Nedenleri

Sinir, stres, her olayı kafaya takmak egzamayı azdırır. Egzama insanın çeşitli bölgelerinde çıkar. Egzama herkeste çıkar mı? Tabikide hayır. İnsanlar sinir, stresten yılların birikimini içine atmaktan dolayı bu sıkıntılar günün birinde fiziksel olarak geri döner bize. Kimileri bunu başka fiziki olarak gösterirken bazılarında egzama olarak belirginleşir. En büyük avantajı bulaşıcı olmamasıdır. Kişilerin ellerinde, ayaklarında, kafasında ve yüzünde çıkar çoğunlukla. Egzamanın belirtileri nelerdir? İlk önce ellerinizde ya da ayaklarınızda küçük kabarcıklar belirir. Bunları genelde su toplamış diye aldırmayız, ancak daha sonra anlarız ki bu basit bir su toplaması değildir. Sonra bu yaralar kaşınmaya başlar deli gibi kaşınır içinizi parçalayasınız gelir. Egzama kişinin görünümünü bozar ve kaşıntıya sebep olur.
Kaşındıkça da yaralar acımaya başlar ve bu da sizin acı çekmenize sebep olur. Egzama ayaklarda çıktığı zaman tırnaklarda da rahatsızlık verir. Çünkü tırnak kenarlarında da çıkar ve bu tırnağın ete batmasını ya da tırnağın çıkmasını sağlar bu da bizim canımızı çok acıtır.
egzama

Egzama Tedavisi

Egzama kaşıntıya sebep verdiği için bazı yiyeceklerden de uzak durmak gerekir. Çünkü kaşıntıyı azdırıcı besinler tüketmememiz gerekmektedir. Egzamalı bölgelere mikrop kapmamasına dikkat ediniz. Dediğimiz gibi sinir ve stresten uzak bir hayat yaşayın, çünkü stres ve sinir egzamanın yayılmasına sebep verir ve egzamalı olmayan bölgeniz kalmaz. O yüzden kafanıza sıkıntıları takmayıp daha rahat bir hayat sürmeyi denemenizi öneriyoruz.. Egzama sıkıntısı çeken kişiler domatesten uzak durması gerekmektedir. Çünkü egzama hastası olan kişiler, domates tüketiminden sonra egzamalarında artış olduğunu söylemektedirler.

Egzamaya Hastalığına Karşı Dut Panzehiri

Uzun yıllar boyu insanlarda bulunan ve kimi zaman sosyal yaşamlarını engelleyen egzama hastalığı, yaşayanların en büyük belası olmuştur. Ellerde oluşan egzamaya bağlı yaralar yüzünden, çevrelerinde istedikleri gibi hareket edemez olmuşlardır. Egzama nedeniyle ellerin ve yüzün sürekli çatlaması açık yaralar oluşması egzamanın en belirgin özellikleridir. Ayrıca kimi egzama yaraları, hastalara sürekli acı çektirebilir. Egzamaya karşı kullanılan tıbbi kremler ve ilaçlar kimi zaman çaresiz olmuştur. Bu yüzden egzama sorunu olanların tercih etmesi gereken dut meyvesinin önemini bilmelidir. İçinde bulundurduğu kimyasallarda ve asitle egzamaya karşı güçlü bir panzehir görevi görmektedir. Egzama hastaları dutu kaynatarak yapabilecekleri tedavi yöntemiyle olumlu sonuç alabilirler.
3 su bardağı içme suyunu kaynatın ve içine bir avuç dolusu kurutulmuş beyaz dut atın. Altını kıstıktan sonra 5-6 dakika kadar kaynattıktan sonra ateşten alın. Ellerinizin dayanabileceği sıcaklığa gelene kadar bekleyin. Ilık dut kurusu suyunun içine ellerinizi sokun ve 8-10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Ellerinizi çıkarttıktan sonra yaklaşık bir saat kadar yıkamayın ve 1 saatin sonunda temiz su ile durulayın. Haftada 3-4 defa yapacağınız bu yöntem sayesinde egzama hastaları ellerinde egzamalarda iyileşme göreceklerdir. Aynı yöntemi ayaklarınıza ya da vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulayabilirsiniz. Bir kap yardımıyla sorunlu bölgeye dut kurusu suyunu dökerek de aynı sonucu almanız mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica