enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dolaşım Bozukluğu

Dolaşım Bozukluğu

Dolaşım Sistemi Nedir?

Oksijen ve besinlerin kan yoluyla tüm vücuda ulaşmasını sağlayan sistemdir. Oksijeni tüm hücrelere ulaştırmasının yanı sıra, hücrelerde oluşan karbondioksit ve tüm zararlı maddeleri arındırarak vücuttan atılmasını ve kalbin düzenli kan pompalamasını sağlar.

Dolaşım Bozukluğu Sebepleri

Kötü bir genetik miras olabildiği gibi, düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlığı, aşırı kilo alımı, hamilelik, sigara ve alkol kullanımı, hareketsizlik, stres, yanlış ayakkabı kullanımı, yanlış kıyafet seçimi gibi faktörler işlevsel kan dolaşımı bozukluklarında büyük rol oynar. Alınacak bazı ufak önlemler doğrultusunda hastalığın seyrini yavaşlatabilir hatta durdurabilirsiniz.

Dolaşım Bozukluğu Belirtileri

Halsizlik, yorgunluk hissi, saç dökülmesi, düşük tansiyon, baş dönmesi, düzensiz kalp atışı, el ve ayaklarda kaşıntı, ciltte pullanma ve ciltte döküntü, el ve ayaklarda sürekliliği olan üşüme hissi, ısınmama durumu, ayaklar ve bacak bölgesindeki şişlik, ödem ve belirginleşen yeşil renkteki damarlar (varis oluşumu) başlıca belirtiler arasında yer alır.

Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Düzenli beslenme ve düzenli yapılacak egzersizler kan dolaşımınızın hızlandırılmasına yardımcı olur. Nefes egzersizleri yapmak vücuttaki oksijen miktarını arttırmaya yardımcı olacağı gibi özellikle kol ve bacaklara yapılacak rutin masajlar kasları serbest bırakarak vücuttaki kanın kalbe doğru yükselmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Dar kıyafetler kan akışını yavaşlattığı için her zaman bol kıyafetler tercih edilmeli sıkı çoraplar, korse ve dar kemerlerden mümkün oldukça kaçınılmalıdır. Aralıklı olarak ayakları kalp hizasının üzerinde kalacak şekilde dinlendirmekte kan dolaşımını hızlandırmakta bizlere yardımcı olacaktır. Mümkün oldukça hamam, sauna gibi mekanlardan kaçınmalı ve orta sıcaklıkta su ile duş alınmalıdır. Aşırı sıcak damarları genişlettiği için tıkalı olan damarın içinde bulunan pıhtıyı damardan ayırarak kan dolaşımına karıştırması durumlarda hasta felç geçirebilir veya pıhtı sıçrayacağı her hangi bir organa zarar verebilir. İlerlemiş dolaşım bozukluklarında kandaki pıhtılaşmayı önlemek amacıyla kan sulandırıcı ilaçların yanı sıra kan basıncını dengelemek için uygun basınçlı varis çorapları da doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılabilir.

Varis Nedir?

Toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi ya da uzaması durumunda genellikle bacaklarda görülen görüntü bozukluğunu ağrı ile destekleyen, ilerleyen durumlarda ciltte yara ve kanamalara kadar gidebilen, estetik bozukluğun yanı sıra kontrol altına alınmaması durumunda bacaklarda açık yaraların oluşmasına neden olan ciddi hastalıklardan biridir. Tedavinin geciktirilmesi, damarlarda oluşan pıhtıların artması, kangrene kadar gidip uzuv kaybına bile neden olabilir. İlerlemiş varisler ameliyat tedavisini gerektirse de, az ve orta düzeyde yani başlangıç aşamasında olan varisler lazerli estetik tedavisi ve köpük tedavisi (skleroterapi) gibi yöntemlerle estetik bozukluğun minimum düzeye indirilmesi, yok olması ve ağrıların azalması açısından sık kullanılan güvenli yöntemler arasındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica