Kadın.Net

Çocuklarda Görülen Beyin Sapı Tümörleri Nasıl Belirti Verir?

Çocuklarda Görülen Beyin Sapı Tümörleri Nasıl Belirti Verir?

Beyin sapı bazı doktorlara göre insan vücudunun en önemli bölümüdür. Nedeni ise topu topu bir baş parmak büyüklüğündedir. Ama bizim nefes almamızın, bütün uzuvlarımızın hareket etmesinin, sinir sistemimizin, gözlerimizin, yüzümüzdeki kasların oynamasının, bilincimizin gelişmesinin, kalp ve solunum sistemimizin çalışmasının, uyku düzenimizin merkezidir. Kısaca tanımlamak gerekirse eğer en önemli sinirlerin çekirdeklerinin olduğu yer diyebiliriz. Bu bölgedeki tümörler maalesef sıklıkla çocuklarda görülür. Yüzde doksan beşi çocukluk yaşındadır. Hastaların sadece dörtte biri yirmi yaşın üstündedir. Yani erişkinlerde ise sadece yüzde beş oranında beyin sapı tümörü görülür. Birinci bulgu çocuğun gözlerinde içe kayma ve yüzde hafif çarpılma şeklinde olabilir. İkinci bulgu ise bir vücut yarısındaki kol ve bacakta güçsüzlük, yutma güçlüğü özellikle suyu yutma güçlüğü olarak karşımıza çıkar. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, kusma, çift görme, krizler ve denge sorunları da bu hastalığın bulguları arasındadır. Böyle bulgular fark edildiği zaman hiç vakit kaybetmeden konunun uzmanına başvurmamız gerekmektedir.

Mandatory Credit: Photo by Voisin/Phanie / Rex Features ( 1265021h ) Model released - Doctor examining a 5 year old girl with a stethoscope. Various

Çocuklarda Görülen Beyin Sapı Tümörleri Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin sapı tümörlerinin tedavisi oldukça yeni bir yaklaşımdır. Bundan yirmi yıl önce bir beyin sapı tümörü tanısı konulduğu zaman hastanın hiç şansı yoktu. Halbuki günümüzde yeni öğrenilen bir bilgi ise kendi içerisinde dört farklı beyin sapı tümörü olduğudur. Bunların ilk üçünde tümör beyin sapının içinde ya da beyin sapından dışarı çıkmış şekilde yer almaktadır. Fakat beyin sapı dokusu ile tümörün arasında bir sınır mevcuttur. Doktorlar hastaya uyguladığı MR tetkiklerinde beyin sapını ve tümörü rahatlıkla ayırabilirler. Bu olguların tümünde birinci tedavi mutlaka cerrahidir ve sıklıkla bunlar iyi huylu tümörlerdir. Buna karşın dördüncü grup doktorların diffüz pons tümörü dedikleri olayda tümör hücreleri bütün beyin sapının içine yayılmıştır ve yapılan tüm radyolojik tetkiklerde tümör ve beyin sapını ayırmak çok zordur. Çünkü tümör hücreleri beyin sapının her yerindedir. Maalesef ki bu bilindiği gibi cerrahi bir olay değildir. Bu hastalar radyoterapi ve kemoterapi uygulamasına giderler. Ama tam iyileşme şansı çok azdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica