Kadın.Net

Cilt Bakımı Sözlüğü

Cilt Bakımı Sözlüğü

Eğer cilt bakım ürünlerinizdeki çe­şitli bilgiler ve malzemeler aklınızı karıştınyorsa şişelerin ve kavanoz­ların üzerinde bulunan en yaygın cilt bakım terimlerinin anlamlarını aşağıdaki sözlükten kontrol edebi­lirsiniz.cilt bakım sözlüğü

Alerji testi uygulanmış: Bunun anlamı, ürünün içindeki malzeme­lerin güvenli bir şekilde kullanıla­bilmesi için testlerden geçirildiği ve alerji riskinin minimuma indirildiği­dir.

Aloe vera: Bu kalın yapraklı bitki­nin özü rahatlatma, koruma ve nemlendirme özelliklerinden dola­yı genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Antioksxdarüar: Bunlar cildinizde-ki “serbest radikalleri” temizler ve emer. Bu yüksek oranda reaktif moleküller, cildinize zarar verebilir ve erken yaşlanmaya neden olabi­lir. En iyi antioksidanlar A, C ve E vitaminlerinde bulunur.

Benzoil peroksit: Bu malzeme pi­yasadaki sivilce ve akne tedavile­rinde yaygın olarak kullanılır. Çün­kü zarif bir şekilde cilde peeling uygular ve sivilcelere yol açabilen tıkanmış bezcikleri açar.

Kakao yağı: Bu içerik, tropik iklimlerdeki kakao ağaçlarından elde edilir. Kakao yağı özellikle vücutta­ki kuru bölgeler açısından mükem­mel bir nemlendiricidir.

Kolojen: kolojen, cildinizin altında­ki dokularda yer alan ve gerginliği sağlayan esnek bir maddedir. Yaşlı kolojen lifleri, genç kolojen liflerin­den daha az esnektir. Bu da cildin, yaşlanmayla birlikte esnekliğini kaybetmesinin başlıca nedenlerin­den biridir. Her ne kadar bu oran­da bir molekülün cildin içine işle­mesi şüpheli olsa da kolojen, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan popüler bir içeriktir.

Dermatolojik test: Bunun anlamı, ürünün herhangi bir yan etkisi olup olmadığının, gönüllü insanlar tara­fından test edilmiş olduğudur. Aynı zamanda hassas cilt tipleri için uy­gun olduğu anlamına da gelebilir. Elastin: Bunlar kolojen gibi cildini­zin altındaki tabakada bulunan lif­lerdir ve kolojene esneklik sağla­ması için yardımcı olur.

Exfoliation (soyulabilen): “Exfoli-ation” kelimesinin, anlamı, cildini­zin üst tabakasındaki ölü hücreleri soyarak temizlemektir. Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Cildinizi bu yöntemle temiz­leyebilmek için, soyulabilen bir ürünü nemli cildinize masaj yapa­rak uygulamanız ve daha sonra ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.

Meyve asitleri: Aynı zamanda kısa­ca AHA olarak da bilinen alfa hid­roksil asitlerdir. Genellikle meyve, ekşi süt ve şarap gibi doğal ürün­lerde bulunur. AHA’lar birçok yüz kreminde kullanılır çünkü cildin yüzeyindeki ölü hücrelerin birik­mesine neden olan protein bağları­nı kırar ve geride yeni, canlı ve ta­ze bir cilt bırakırlar. Su birleştirici ajan: Bu maddeler ge­nellikle nemlendiricilerde bulunur  çünkü nemi kendilerine çeker ve cildinizin yüzey tabakalarının nemli kalmasını sağlarlar.

Hipo alerjik- Bu ürünler genellikle kokusuzdur, en az oranda renklen-dirici içerir ve tahriş edici madde bulundurmaz. Ancak bu, ürünlerin kesinlikle alerjik bir tepkiye neden olmadığını garanti etmez. Bazı in­sanların suya bile alerjileri vardır.

cilt bakım sözlüğü 2

Jojoba yağı: Jojoba, Meksika çalısı­nın tohumlarından elde edilen sıvı bir balmumudur. Yüzyıllarca Ame­rikalı Kızılderililer tarafından kulla­nılmıştır. Mükemmel bir nemlendi­rici özelliğine sahip, tahriş etmeyen hafif bir yağdır. Cilt tarafından ko­laylıkla emilir ve ayrıca saç bakı­mında da kullanılır.

 

Komedon etkisiz: Komedon bir çe­şit siyah noktadır. Bu bilgi, ürünün içinde bezcikleri tıkayarak siyah noktaları ve sivilceleri destekleye­cek malzemelerin bulunmadığı an­lamına gelir. Yağlı ciltler için ol­dukça yararlıdır.

Çuhaçiçeği yağı: Çuhaçiçeği bitki­sinden elde edilen yağ, cildinizin nemini geri kazanması açısından ol­dukça yararlıdır. Özellikle kuru ve aşırı kuru ciltlerde nemlendirme, koruma ve rahatlatma gibi özellikle­rinden dolayı mükemmel bir nem­lendiricidir. Egzama hastalan için yararlıdır.

pH değeri: pH değeri bir solüsyo­nun asit ve alkalik oranlarını’ ölçer ve 7 sayısı doğal oldukları anlamı­na gelir. Bu sayının altındaki her sayı asit, üzerindekiler ise alkaliktir. Sağlıklı bir cildin asit oranı yüksek­tir. Bu nedenle pH değerli cilt ba­kım ürünleri doğal seviyeyi koruya­bilmek için asidiktir.

Retin A: Aynı zamanda Retinoic asit olarak da bilinir. Uzun yıllardır ak­ne tedavisi için kullanılmaktadır ve A vitamininden elde edilir. Ciltteki yaşlanmanın gözle görülebilir etki­lerini tersine çevirmek için de tercih edilmektedir.

SPF: Güneş koruma faktörünün (Sun Protection Fitor) kısaltılması-dır. Güneş kreminib veya losyonunun sizi, güneşin yakıcı ultraviyole B ışınlarından ne kadar koruyacağı bilgisini verir. Faktör” sayısı ne kadar yüksek olursa koruma etkisi de o kadar yüksek olur. T-bölgesi: Bu bölge alnınızdan baş­layıp burnunuzla birlikte çenenize uzanan, yağ ve ter bezlerinin yo­ğun olarak bulunduğu alandır.

Ultraviyole (UV) ışınları: Ultraviyo­le ışınlan cildinize zarar verir. Eğer çok uzun süre güneşte kalırsanız UVB ışınlan cildinizi yakar. UVA ışınlan tüm yıl boyunca geçerlidir ve ciltte yaşlanma ve kırışıklığa yol açar. İçinde hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma etkisi olan bir güneş kremi kullanmalısınız.

E vitamini: Genellikle nemlendiri­cilerde kullanılır çünkü kuruluk ve yaşlanma belirtilerine karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda yara izleri ve yanıkları iyileştirici etkisi vardır. Suda çözülebilen: İçlerinde, cildinizdeki kir ve makyajı temizleyici yağlar bulunduran temizleme ürün­leri, suda çözülebilen ürünler ola­rak tanımlanır. Bir diğer özellikleri de hızlı ve kolay bir biçimde suyla durulanabilmeleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica