Kadın.Net

Burun Estetiği Operasyonu (Rhinoplasti)

Burun Estetiği Operasyonu (Rhinoplasti)

burun estetiğiBurun Estetiği  Operasyonu (Rhinoplasti)
Rhinoplasti ; estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyondur. Ameliyat yaşı, estetik burun operasyonu yaptırmak için hem anatominin hem de ruhsal yapının olgunlaştığı ortalama 18 yaş alt sınırdır.  Ameliyat öncesi görüşme, nefes alma durumunu ve burun iç yapılarını değerlendirmek için endoskopik muayene yapılır. Hastanın burun fotoğrafları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak muhtemel şekil belirleyip hastaya sunulmaktadır.
Rinoplasti Ameliyat tekniği, ameliyatta burun kemikleri zarif kesiciler ve mikromotor ile kesilip-törpülenerek şekillendirilecek, video endoskopik tenik özelliği olarakta burun dışınızda iz kalmayacaktır.
Burundan nefes alma zorluğu, septum deviasyonu  denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu durumlar tespit edilirse ameliyat sırasında düzeltilecektir.(Septorhinoplasti operasyonu olarak adlandırılır)
burun estetiği2Ameliyatta ihtiyaca göre, hump dediğimiz burun üstündeki çıkıntı çıkarılır, burundaki yamukluk düzeltilir. Burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak plastik atel yerleştirilir.
Ameliyat sonrası verdiği rahatsızlıklar nedeniyle bu teknikte tampon kullanılmamaktadır.  Anestezi türü ve ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saat sürer.
İyileşme süreci, ameliyat sonrası ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.  Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki, bu da sonraki günlerde hızla  geriler. Ameliyattan ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.
Ameliyattan yaklaşık 5-7 gün sonra normal hayata geri döner, yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.  10-15.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır. Ancak, tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.
Gözlük kullanımı ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar, ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.)  Burnunuza travma alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2.aydan önce başlamamalısınız.  Burun şeklinin  tam olarak oturması ortalama 3-6 ay olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica