Kadın.Net

Beyaz ve Karadutun Mucizevi Yanları

Beyaz ve Karadutun Mucizevi Yanları

beyaz dutDut, tamamen organik olan tek ürün. Bunun nedeni dut ağacında zararlı böceklerin barınmaması, yani böceklenmeyen tek yiyecek olmasındadır. Dutun faydalarını saymakla bitirmek zordur. İlk olarak beyaz dutun faydalarına bir göz atalım, kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden çok zengin olan beyaz dut, ateş düşürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir.
– Dutun en şaşırtıcı özelliği kanamalardaki etkisi. Taze dut yaprakları ile derideki yaralara ya da burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanama anında duruyor.
-Yapraklar aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücü olarak da bilinmektedir. Bunun için 15-20 gram yaprağı 3 su bardağı ile kaynatıp sıcak sıcak çay gibi içilmelidir. Bu yaprak suyu çok etkili bir ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır . Vücutta ödem olarak biriken suyuda dut yaprakları vücuttun atılmasını sağlıyor.
-Dut aç karna yendiğinde bağırsakları çalıştırıyor ve temizliyor. Özellikle de bağırsak solucanları açısından şiddetle öneriliyor. Çünkü aç karna yenen dut, bağırsak solucanlarını dökmede en etkili yöntemdir.
-Kansızlığın dermanı da duttur. Dut ne şekilde tüketilirse tüketilsin çok iyi bir kan yapıcıdır meyvedir.
– İştah artırıcı etkisi de olan dut aynı zamanda bir enerji deposu olarak insan vücudun da görev yapar.
kara dutKaradutun faydaları da ise şöyle ;
– Kara dut şurubu ya da kara dutun yaprak ve kabuklarının kaynatılması ile elde edilen sıvı ağız ve boğaz antisepsisinde, diş eti iltihaplarında birebir bir bitkisel ilaç vazifesini görür.
-Karadut çok güçlü bir antioksidan içermektedir. Bu da antioksidanlar da bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalbi korur. Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır.
-Karadut yorgunluk durumuna çok faydalı bir enerji verici meyvedir. Çünkü halsizliğe derman olurken, yorgunluğu da yok etmesiyle halk arasında bilinmektedir. Aynı zamanda uyku bozukluğu çekenler içinde ideal bir uyku düzenleyici olarak bilinir.
-Karadut kan basıncını düşürüyor, sindirim sistemindeki rahatsızlıkları da yok ediyor.
-Saçların ve özellikle de dişlerin güçlenmesi için mutlaka yemelisiniz bu harika meyveyi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica