Kadın.Net

Bebeklerin zekasını artırmak için tavsiyeler

Bebeklerin zekasını artırmak için tavsiyeler

Bebekler çevresinde gelişen olayları inceleyerek öğrenme güdülerini geliştirirler. Bu sebeple bebeğinize yaklaşırken zekasını geliştirmek için bazı adımlar atmalısınız.
Bebeğinizle tıpkı büyük bir birey gibi konuşun. Bebekler kendilerine konuşan birilerini görmezse konuşmayı öğrenemezler. Kelime hazinelerinin gelişmesi için gün içinde sürekli onunla konuşun. Söylediğiniz her 10 kelimeden belki başlangıçta sadece bir kelimeyi öğrenecek ve hafızasına kaydedecektir. Ancak zamanla öğrenme kapasitesi gelişecektir. Bir çok bebek kendisine işaret diliyle anlatılan bir çok şeyi algılar ve yerine getirir. Ancak kendisine konuşulmadığı için kelime kuramaz. Bunun yanında bebeğinize gün içinde güler yüzlü bir ifade ile neşeli şarkılar söylemelisiniz. Bu bebeğinizin zeka gelişimi için çok önemlidir.
bebeklerin zekasını artırma
Bebeğiniz herhangi bir nesnenin ne olduğunu sorduğunda ona mutlaka nesnenin gerçek ismini ve neşe yaradığını doğru kelimeler kurarak anlatın. Asla nesnelere farklı bir isim takarak öğretmeyin. Dili ne kadar az dönerse dönsün nesnelerin gerçek ismi ve ne işi yaradığını olduğu gibi anlatın.
Evin içinde yüksek sesle müzik ve televizyon dinlemesine engel olun. Herhangi bir şey öğretirken arka planda yer alan yüksek sesli bir müzik veya televizyon çocuğunuzun dikkatini dağıtır ve öğrenme kapasitesini düşürür. Bunun yerine çocuğunuzu yanınıza alın ve anlamasa bile ona kitap okuyun, kitaba bakmasını sağlayarak okuma alışkanlığına aşina olmasını sağlayın. Bir çok çocuk 3 yaşına geldiğinde okuma yetisini kazanabilmektedir.
Sayıları öğrenmesi çocuğunuzun zekasını geliştirmek için çok önemlidir. Bebeğiniz kaç yaşında olursa olsun, gün içinde rutin işlerinizi yaparken bebeğinize 1-2-3 yemek zamanı, 1-2-3 yürüme zamanı diyerek bebeğinizin sayılara aşina olmasını sağlayabilirsiniz.
Renkleri öğrenmesini sağlayarak zekalarını geliştirebilirsiniz. Çocuğunuza renkli boya kalemleri alarak, sevdiği kıyafetlerin renklerini ona sık sık tekrar ederek renklerini öğretebilirsiniz. Kırmızı kazağını getir bana, beyaz pantolonunu getir bana gibi cümleler kurarak renkleri çocuğunuzun hafızasına kaydedebilirsiniz.
Nesnelerin niceliklerini belirtecek günlük cümleler kurmak,sorular sormak bebeğinizin zekasını olumlu yönde etkiler. Büyük yastığı getirmesini istemek, yemek masasından sadece tabakları göstermesini istemek gibi küçük detaylar çocuğunuz için çok faydalı adımlardır.
Gün içinde bebeğinizle ne kadar çok vakit geçirmeniz değildir önemli, ne kadar kaliteli vakit geçirdiğiniz önemlidir. Bu sebeple bebeğinizin zeka gelişimi bu küçük tavsiyeleri her gün sadece 1-2 saat vakit ayırarak gerçekleştirmek sizin elinizde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica