Kadın.Net

Bebek Sahibi Olmaya Nasıl Karar Verilmeli

Bebek Sahibi Olmaya Nasıl Karar Verilmeli
Gebelik planları, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir süreçtir
Öncelikle fiziksel olarak bir takip sürecine girmek gerekir. Sonrasında gerekli doktor kontrol ve destekleri alınmalıdır. Bunun yanında yaşamsal önemi olan bu karar aşamasında psikolojik olarak da hazır ve sağlıklı olmak şarttır. Bir bebek dünyaya getirmek, bir insan yaratmak oldukça ciddi bir sorumluluktur. Sonsuz güzellikler ve kutsallığının yanında; geri adım atılamayan, bir kenara bırakılamayan anne babalığın ön aşamasında bilinçli olmak gerekir.
bebek hamılelık
Acele edilmemeli, ortak bir karar alınmalı
Çiftlerin bebek sahibi olması adına bazı toplumsal dayatmalar vardır. Evlendikten bir süre sonra çiftler bu baskılar altına girebilirler. Sıkça sorulan sorular ve yaşın hatırlatılması, “bir an evvel çocuk sahibi olmak gerektiği” gibi bir algıyla çiftleri acele bir yola sürükleyebilir. Oysaki sağlıklı olan, bir çift olarak bu durumu sağlıklı bir çerçevede ele almak; ortak bir fikir ve istekle, öngörülen tüm ayrıntılarda sorumlulukları birlikte almaya karar vermektir. Yoğun evlilik problemleri ve maddi sıkıntılar, bebek sahibi olmak konusunda tedirgin edici bir durum olduğu takdirde bu gibi önemli bir kararı ertelemek ya da destek almak gerekebilir.
Araştırmalar özellikle Türkiye’de sıklıkla, evlilik problemlerine bir çözüm arayışı olarak bebek sahibi olunduğunu ancak bunun olumsuz gidişatı değiştirmediğini göstermektedir.
Ruhsal ve duygusal açıdan sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için özellikle annenin hazır oluşu, baba adayından gerekli manevi desteği alması, bebeğini büyütecek ve sevecek olgunluğa erişmiş olması, zorluklarla baş etmede yeterli olması gerekmektedir. Elbette hiç kimse kendini her yönden ve kesinlikle hazır hissetmeyebilir. Özellikle ilk gebeliklerdeki “bilinmezlik ve belirsizlik duygusu” anne ve baba adayını etki altına alabilir.
Ehliyeti olmayan en zor meslek
Anne babalık hem kutsal hem de çok zor bir meslektir. Fakat bu mesleğe adım atmada bir ehliyet ya da mezuniyet aranmaz. Anne baba bu konuda ne de olsa yalnızdır ve kendinden sorumludur. Sağlıklı anne babalar olmak ve bu işi mümkün olduğunca bilinçli yapmak, eğitimlerle ve sezgilerle mümkündür.
Gebelik ve doğum sonrasını adım adım ele alan kitaplar okumak, çocuk gelişim aşamalarını öğrenmek ve yaşanacak problem basamaklarına hazırlanmak, anne babanın işini plan aşamasında çok kolaylaştıracaktır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica